Wielkie amerykańskie firmy zawieszają reklamy na X z powodu zamieszczania ich przy treściach nazistowskich
IBM jako pierwsza zawiesiła reklamy na X, a potem ruszyła lawina. To samo zrobiły Apple, Disney, Warner Bros. Discovery, Comcast, Lions Gate Entertainment i Paramount Global (fot. Kelly Sikkema/Unsplash.com)
Firma informatyczna IBM poinformowała, że w trybie natychmiastowym zawiesiła emisję wszystkich materiałów promocyjnych w serwisie X (Twitter), gdy okazało się, że reklamy marki były zamieszczane obok treści promujących Adolfa Hitlera i partię nazistowską. Z powodu treści antysemickich swoje reklamy wycofały też Disney, Warner Bros. Discovery, Comcast, Lions Gate Entertainment i Paramount Global.
W ubiegłym tygodniu właściciel platformy Elon Musk poparł antysemicki post w serwisie, w którym twierdzono, że członkowie społeczności żydowskiej podsycają nienawiść do białych ludzi.
Musk zapowiada pozew
Organ nadzorujący działania w sieci Media Matters stwierdził, że nie tylko reklamy korporacyjne IBM, ale także Apple, Oracle, Comcast i Xfinity były umieszczane obok treści antysemickich.
Czytaj też: Microsoft wzywa OpenAI do przywrócenia Sama Altmana na stanowisko CEO. Rozmowy trwają
Apple, a także Lions Gate Entertainment, zapowiedziały zawieszenie reklam na platformie. Następnie to samo zrobiły inne firmy. "IBM ma zerową tolerancję dla mowy nienawiści i dyskryminacji. Natychmiast zawiesiliśmy wszystkie reklamy w X do czasu zbadania tej całkowicie niedopuszczalnej sytuacji" – stwierdziła firma w oświadczeniu.
X z kolei wydał oświadczenie, że jego system nie umieszcza celowo marek "obok tego rodzaju treści", a treści cytowane przez Media Matters nie będą już mogły zarabiać na swoich postach.
Jednocześnie zapowiedziano, że X złoży pozew przeciwko Media Matters i tym, którzy zaatakowali platformę – poinformował o tym w sobotę Elon Musk. Zrobił to wkrótce po tym, gdy główne amerykańskie firmy wstrzymały swoje reklamy. Musk zapowiedział, że pozew będzie "termojądrowy".
Czytaj też: Słynny "łańcuszek wstydu" na Facebooku może służyć cyberprzestępcom
(MAC, 20.11.2023)