Temat: prasa

Dział: PRZEGLąD MEDIóW

Dodano: Listopad 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agent Tomek w "GW" mówi o współpracy CBA z prorządowymi dziennikarzami. Są nazwiska

"Ci dziennikarze po prostu byli im usłużni, to często byli ich znajomi, razem pili alkohol, bywali na imprezach, wyjeżdżali na wspólne wakacje" – opisuje Kaczmarek (screen: Wyborcza.pl)

Tomasz Kaczmarek, czyli Agent Tomek, ujawnia mechanizmy przekazywania prawicowym dziennikarzom materiałów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Twierdzi, że politykom PiS dziennikarze ci byli potrzebni do „osiągania własnych celów politycznych”. I sypie nazwiskami gwiazd prorządowych mediów.

W opublikowanym w poniedziałek w „Gazecie Wyborczej” materiale zatytułowanym „Agent Tomek w prokuraturze sypie Kamińskiego i Wąsika oraz propisowskich dziennikarzy” Wojciech Czuchnowski przepytuje Kaczmarka o sposoby działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kaczmarek bowiem zamierza dostać status świadka koronnego i opowiedzieć prokuraturze, co działo się w tej jednostce w czasach, gdy był jej istotnym pracownikiem.

Agent Tomek: "Celem był TVN"

„Oni traktowali te media jako narzędzie do osiągania własnych politycznych celów, a publikacje jako część operacji. Ci dziennikarze po prostu byli im usłużni, to często byli ich znajomi, razem pili alkohol, bywali na imprezach, wyjeżdżali na wspólne wakacje. Także dziennikarze korzystali na takiej współpracy, bowiem uzyskiwali dostęp do tajnych informacji, na bazie których budowali własne kariery” – opisuje Kaczmarek w rozmowie z Czuchnowskim.

Czytaj też: Janusz Daszczyński, poprzednik Kurskiego, został bezprawnie zwolniony z TVP. Wywalczył odszkodowanie

Dalej relacjonuje szczegółowo. Na przykład: „Na Polach Mokotowskich, przed restauracją »Zielona Gęś«. Pojechaliśmy na parking i nawet nie wchodziliśmy do środka. Ernest Bejda przekazał w mojej obecności Cezaremu Gmyzowi trzy teczki skopiowanych materiałów operacyjnych”.

Lub też: „Przejąłem kontakty z nim, ale też z przedstawicielami »Gazety Polskiej«: Tomaszem Sakiewiczem, Dorotą Kanią, Anitą Gargas, Katarzyną Hejke, Maciejem Maroszem, Samuelem Pereirą. Na polecenie Kamińskiego i Wąsika wielokrotnie dostarczałem materiały z podsłuchów, chociażby ze sprawy willi Kwaśniewskich”. 

Agent Tomek opisuje metody, ale też cele, jakie przyświecały szefom CBA. I tu znów pojawia się wątek dziennikarski. Przy okazji jednej z głośnych ówcześnie spraw przypomina, że: „Celem był TVN i środowisko tej telewizji. Chodziło m.in. o Edwarda Miszczaka oraz Monikę Olejnik. Przecież ja przesiadywałem godzinami w restauracji w Krakowie, o której mówiono mi, że jej właścicielem jest Edward Miszczak. Tam poznałem właśnie towarzystwo pani Marczuk, panią Rusin, pana Piróga. Miałem ich rozpracowywać tylko dlatego, że byli związani z TVN. Chodziło o to, by zebrać na nich haki, oczernić, zniszczyć i pokazać, jaki TVN jest zły. Tego ode mnie oczekiwano. Te oczekiwania stawiano również w stosunku do środowiska »Gazety Wyborczej«”.

Cały tekst do przeczytania pod tym linkiem

W odpowiedzi na medialne doniesienia Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego wydało oświadczenie, w którym podważa wiarygodność Tomasza Kaczmarka. Czytamy w nim: "W listopadzie 2019 roku Tomasz Kaczmarek usłyszał szereg zarzutów karnych dotyczących wielomilionowych oszustw finansowych w tzw. aferze stowarzyszenia Helper. W związku z zarzutami, a także wobec braku zgody Ministra Koordynatora na zapewnienie mu bezkarności, Kaczmarek w kolejnych miesiącach rozpoczął szerzenie insynuacji przeciwko Ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi – zarówno w mediach jak i prokuraturze".

I dalej: "W związku z kolportowaniem tych fałszywych oskarżeń Tomasz Kaczmarek usłyszał zarzuty dot. składania fałszywych zeznań. (...) Obecna aktywność Kaczmarka jest kolejną próbą uzyskania przez niego bezkarności. Jego historia oparta jest na kłamstwach".

Czytaj też: Kandydat na Rzecznika Praw Dziecka chce rozliczyć Radio Szczecin za sprawę Mikołaja Filiksa

(MAT, 20.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.