Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rada programowa TVP nie chce audytu nt. relacjonowania kampanii wyborczej przez spółkę

– Uważałem, że jest obowiązkiem rady programowej przeanalizowanie sposobu relacjonowania przez TVP kampanii wyborczej – wyjaśnia Krzysztof Luft (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Rada programowa Telewizji Polskiej nie chce analizować sposobu relacjonowania kampanii wyborczej przez TVP. Podczas czwartkowego posiedzenia rada – większością głosów 5:3 – odrzuciła zaproponowany przez Krzysztofa Lufta projekt uchwały w tej sprawie.

"W związku z pojawiającymi się w opinii publicznej ocenami rażącego braku bezstronności w relacjonowaniu kampanii wyborczej przez programy i audycje TVP, Rada Programowa TVP zwraca się do Zarządu TVP S.A. o przeprowadzenie zewnętrznego audytu sposobu relacjonowania kampanii do parlamentu w 2023 r. pod kątem zachowania ustawowych zasad bezstronności, pluralizmu i wyważenia, zawartych w art. 21 ust. o RiTV"– czytamy w projekcie uchwały Krzysztofa Lufta.

Brak zachowania zasad w programach TVP

Dalej w projekcie Lufta można przeczytać: "Szczególny niepokój Rady Programowej związany jest z realizowaniem w TVP twardej zasady nietransmitowania w trakcie kampanii żadnych wystąpień polityków opozycji, przy jednoczesnym transmitowaniu każdego dnia wielu wystąpień polityków koalicji rządowej – oświadczeń, konferencji prasowych, spotkań z wyborcami, wieców, konwencji itp. Rada Programowa oczekuje od Zarządu przedstawienia informacji na ten temat na kolejnym posiedzeniu Rady".

Czytaj też: Akcja ewakuacja. Reporter propagandowych "Wiadomości" Karol Jałtuszewski żegna się z TVP

– Uważam, że obowiązujące media publiczne ustawowe zasady bezstronności, pluralizmu i wyważenia nabierają szczególnego znaczenia w tym okresie, kiedy politycy różnych ugrupowań spotykają się z wyborcami i mediami, przedstawiając swoje poglądy i programy – tłumaczy Krzysztof Luft.

– W trakcie ostatniej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu powszechnie wyrażane było przekonanie o braku zachowania tych zasad w programach i audycjach TVP. Jest wiele wskaźników, których zbadanie pozwoliłoby na sformułowanie opinii na ten temat przez radę programową – dodaje.

Według członków rady audyt nie jest potrzebny

Krzysztof Luft przypomina, że wystąpienia polityków partii koalicyjnych transmitowane były w TVP Info każdego dnia, a czasem relacje te trwały nawet ponad godzinę, a spotkania polityków opozycji z wyborcami nie były nigdy pokazywane na żywo.

Czytaj też: "Minister Wąsik czuwa". Zmiana w Sejmie, w którą dziennikarze wciąż nie dowierzają

– Uważałem, że obowiązkiem rady programowej jest przeanalizowanie sposobu relacjonowania przez TVP kampanii wyborczej i w tym celu należy się zwrócić do zarządu spółki o przedstawienie informacji na ten temat, w oparciu o zewnętrzny audyt. Niestety większość członków rady nie uznała, że jest to potrzebne i w głosowaniu odrzuciła mój projekt, nie proponując niczego w zamian – komentuje Krzysztof Luft.

W radzie programowej Telewizji Polskiej zasiadają eksperci, dziennikarze, menedżerowie, a także działacze polityczni i politycy. Szefuje jej Wojciech Skurkiewicz (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wraz z nim w radzie pracują: Albert Stawiszyński (wiceprzewodniczący Rady Programowej TVP), Waldemar Andzel (drugi wiceprzewodniczący), Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński, ks. prof. Józef Kloch, Norbert Klimiuk, Wojciech Korkuć, Krzysztof Luft, Krzysztof Mróz, Wanda Nadobnik, Joanna Izabela Scheuring-Wielgus, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka i Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Czytaj też: Kaczyński uważa, że rządowe media propagandowe zapewniają pluralizm. To nonsens

(KOZ, 17.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.