Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Październik 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Eurozet: Podcasty uzupełniają się z ofertą tradycyjnych rozgłośni radiowych

Ogół słuchaczy podcastów najchętniej wybiera odcinki trwające ok. pół godziny, ale najwięksi fani podcastów (27 proc. heavy userów) wolą odcinki dłuższe (30-60 min) (fot. materiały prasowe)

Polscy użytkownicy podcastów najchętniej słuchają ich w domu, wieczorami i na YouTube. Największej grupie słuchaczy audycji internetowych podobają się odcinki trwające ok. 30 minut – wynika z najnowszej odsłony raportu „Słuchacz podcastów w Polsce 2022”, opracowanego przez Grupę Eurozet.

Większość słuchaczy wiedzę o podcastach czerpie z mediów społecznościowych (39 proc.), od znajomych lub rodziny (28 proc.), obserwowanych twórców internetowych (24 proc.), a także z radia (20 proc.).

Najwięcej osób jako najchętniej wybierane strony lub aplikacje do słuchania podcastów wskazuje YouTube (66 proc.) i Spotify (32 proc.). Na trzecim miejscu badani wymieniają aplikację Tok Fm (14 proc.).

Zaspokajanie ciekawości świata

Autorzy raportu „Słuchacz podcastów w Polsce” zwracają uwagę na to, że audycje internetowe uzupełniają się z ofertą tradycyjnych rozgłośni radiowych. „Radia od zawsze najczęściej słuchamy w godzinach porannych – towarzyszy nam najpierw w domu, a następnie w drodze do pracy, a często również w jej trakcie. Tymczasem podcasty zajmują nas najczęściej wieczorami (tak zadeklarowało 82 proc. badanych – przyp. red.)” – czytamy w raporcie.

Czytaj też: Exit poll w trzech stacjach. TVP Info w ciszy kadziło rządowi i promowało "Reset"

Jako powód słuchania podcastów ankietowani najczęściej wskazują na to, że zaspokajają ciekawość świata, pozwalają zdobywać wiedzę, a ich treści uważane są przez słuchaczy za wyjątkowo ciekawe w porównaniu z ofertą pozostałych mediów. Jednocześnie 14 proc. ankietowanych jako powód słuchania podcastów wskazało chęć wysłuchania audycji, które przegapiło w radiu.

Coraz więcej, bo już prawie 60 proc. (wzrost z 50 proc. w 2021 roku) słuchaczy podcastów włącza je dla rozrywki. „W zestawieniu z liczbą słuchaczy szacowaną już na ponad 8 mln, świadczy to m.in. o tym, że podcasty wpisały się do grupy mediów masowych. Już ponad połowa słuchaczy (wzrost z 38 proc. w 2021 roku) wybiera je, by dowiedzieć się czegoś o świecie, a wiele osób słucha podcastów, aby mieć zajęcie podczas wykonywania innych czynności, czerpać dzięki nim fachową wiedzę od ekspertów oraz dowiadywać się więcej o swoim hobby. Dane te korespondują z wynikami dotyczącymi ulubionych kategorii tematycznych podcastów, do których należą: najnowsze doniesienia z kraju i ze świata, film, książka i muzyka, problemy społeczne, polityka, nauka, gospodarka i finanse, sport i zdrowie oraz historia” – napisano w prezentacji raportu.

„W naszym badaniu zidentyfikowaliśmy tzw. heavy userów, czyli osoby, które słuchają podcastów częściej niż raz w tygodniu i tzw. light userów – osoby słuchające podcastów rzadziej niż raz w tygodniu. Co ciekawe, pierwszą grupę stanowi aż 62 proc. słuchaczy. To osoby, które regularnie słuchają 2 lub nawet 3 czy 4 serii podcastowych. Widać tutaj wyraźny wzrost w stosunku do poprzednich lat” – mówi Radosław Sączek, creative group head w Grupie Eurozet, cytowany w prezentacji raportu.

Akceptowany sponsoring

Heavy userzy chętnie włączają audycje internetowe również rano. Ogół słuchaczy najchętniej wybiera odcinki trwające ok. pół godziny, ale najwięksi fani podcastów (27 proc. heavy userów) wolą odcinki dłuższe (30-60 min), a nawet bardzo długie (ponadgodzinne). Zarówno heavy, jak i light userzy preferują serie, których nowe odsłony ukazują się raz w tygodniu. Obie grupy przeważnie słuchają odcinków swoich ulubionych podcastów w całości.

Czytaj też: Serwis informacyjny TVN 24 w Telewizji WP też po wyborach. Na razie tylko do końca października

Z udostępnionych wcześniej przez Eurozet części reportu „Słuchacz podcastów w Polsce” wynika, że zasięg tygodniowy podcastów w Polsce w 2022 roku wynosił 21,2 proc., podczas gdy w 2021 roku było to 21,3 proc. 58 proc. słuchaczy podcastów ma ponad 35 lat, 88 proc. ma wykształcenie średnie lub wyższe, a 80 proc. mieszka w miastach lub miejscowościach przy aglomeracjach miejskich.

Press

Użytkownicy podcastów najczęściej dowiadują się o nich z mediów społecznościowych (fot. materiały prasowe)

Z badania wynika również, że 73 proc. użytkowników podcastów akceptuje odcinki lub podcasty sponsorowane przez markę, a 71 proc. – zawierające lokowanie produktu. Z kolei 63 proc. respondentów deklaruje gotowość do słuchania odcinków lub serii tworzonych przez markę (tzw. branded podcast), a 46 proc. – spotów emitowanych przy podcastach.

Ze spotami przy podcastach zetknęło się 53 proc. badanych, z lokowaniem produktu – 47 proc., a z branded podcast – 27 proc.

Badanie zrealizowała Publicis Groupe w listopadzie 2022 roku na próbie 8,3 tys. internautów powyżej 15. roku życia.

Czytaj też: Twaróg: Naprawa TVP to nie tylko kwestia kadrowa. Zróbcie to lepiej niż poprzednio

(MAK, 16.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.