Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sześciu dużych wydawców tworzy Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych

Prezesem Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych został Maciej Kossowski (fot. materiały prasowe)

Wirtualna Polska, Ringier Axel Springer Polska, Agora, Interia, Grupa ZPR Media i TVN Warner Bros. Discovery są sygnatariuszami nowego Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych. Z informacji "Presserwisu" wynika, że z inicjatywą utworzenia związku wyszedł Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski Holding SA.

– Zależało mi, aby media internetowe miały wreszcie należytą rynkową reprezentację – mówi "Presserwisowi" Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski Holding SA. – Własną organizację, która nie będzie zajmowała się niczym i nikim innym, niż wymaga tego interes polskich wydawców cyfrowych. Chcieliśmy organizacji, w której rynek wydawców jest reprezentowany prawdziwie, a nie takiej, w której panuje demokracja ateńska z elementami szlacheckich przywilejów blokujących. Wierzę, że tym właśnie będzie Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych z Maciejem Kossowskim na czele – dodaje.

Negocjowanie z gatekeeperami

Jak podano w komunikacie, w planach związku są działania w zakresie zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi. Będzie to możliwe – jak wyjaśniono – po uchwaleniu ustawy implementującej unijną dyrektywę w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym z 2019 roku oraz po spełnieniu stosownych wymagań przewidzianych przez przepisy.

Czytaj też: Dziennikarze przesłuchiwani, bo pisali o fikcyjnym zatrudnieniu siostry Morawieckiego

– Związek powstał, żeby w imieniu jego członków negocjował z gatekeeperami podział pieniędzy – mówi nam Zbigniew Benbenek, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media, jednocześnie wiceprezes Izby Wydawców Prasy. – Były rozmowy o dołączeniu portali do Izby Wydawców Prasy, ale nigdy nie udało tego zrobić. Przez to, że nowy związek skupia największych graczy internetowych, jego siła negocjacyjna będzie większa – uważa Benbenek.

"Celem Związku jest reprezentowanie interesów jego członków, przede wszystkim poprzez oddziaływanie na kształt polskiego i europejskiego systemu prawnego. Ramy prawne i regulacje powinny zapewniać krajowym wydawcom równe i sprawiedliwe warunki rozwoju oraz konkurowania na europejskim rynku cyfrowym, zwłaszcza w relacjach z globalnymi firmami technologicznymi" – czytamy w komunikacie.

W skład rady nadzorczej związku weszli: Jacek Świderski (Wirtualna Polska Holding), Aleksander Kutela (Ringier Axel Springer Polska), Bartosz Hojka (Agora), Katarzyna Białek (Grupa ZPR Media) i Dorota Żurkowska (TVN Warner Bros. Discovery). Interia planuje formalne dołączenie do związku po jego rejestracji w KRS. Od razu po powołaniu Związek przystąpił do Konfederacji Lewiatan.

– Oczywiście będą mogli dołączać inni wydawcy, a przyszłość pokaże, kto się na to zdecyduje – zapowiada Maciej Kossowski, który został wybrany na prezesa Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Problemy legislacyjne do przewalczenia"

– Nie znam założeń i statutu tego związku. Jednak czytałem, że jego uwaga skupiona będzie na implementacji lokalnej DSA i zarządzaniu prawami pokrewnymi – mówi nam Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media. – Patrząc na listę założycieli, obawiam się – być może niesłusznie – że interesy twórców, których te regulacje mają chronić, mogą być zakładnikami masy technicznej wydawców. Tym samym pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy największych, a to nie wpłynie korzystnie na rynek mediów – komentuje Maciejowski.

Czytaj też: W tygodniu przedwyborczym TVN wydłuży "Fakty". Więcej o kampanii wyborczej

O komentarz poprosiliśmy również Wydawnictwo Bauer, Grupę RMF i Burda Media Polska, ale do zamknięcia wydania „Presserwisu” nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Prezes Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak, pytany o stworzenie nowego związku, stwierdza: – Cała nasza branża ma kilka poważnych problemów legislacyjnych do przewalczenia z rządem i parlamentem. Myślę, że każda droga i każda forma działania na rzecz ich rozwiązania jest dobra.

Prezes związku Maciej Kossowski do lutego 2023 roku był członkiem zarządu Infor PL, a wcześniej – członkiem zarządu Polska Press (awansował na to stanowisko już w czasach, gdy spółkę tę kupił Orlen). W latach 2015-2017 pracował w Wirtualnej Polsce jako wiceprezes ds. strategii sprzedażowej i produktu mediowego. Wcześniej – od 2000 roku – związany był z Grupą Onet.

Czytaj też: TVP odpowiada na film Agnieszki Holland. Pokaże drugą edycję koncertu "Murem za polskim mundurem"

(KOZ, 22.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.