Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Sierpień 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

AFP pozywa Muska i platformę X za brak opłat. Możliwa rekordowa grzywna

Elon Musk nie chce płacić AFP (screen: YouTube/TED)

Agence France-Presse złożyła w paryskim sądzie pozew przeciwko platformie X należącej do Elona Muska. Zarzut dotyczy odmowy podjęcia rozmów w sprawie opłat za prawa autorskie.

We Francji od 2019 roku obowiązują przepisy zobowiązujące social media do płacenia za publikacje prasowe. AFP twierdzi, że wniosła sprawę do sądu, by zmusić platformę do przekazania danych, które pozwoliłyby francuskiej agencji prasowej oszacować wielkość należnego wynagrodzenia.

Czytaj też: Platforma X, czyli wcześniejszy Twitter, walczy z cenzurą w Indiach

"Agence France-Presse wyraża zaniepokojenie wyraźną odmową ze strony Twittera włączenia się w dyskusje dotyczące wdrażania praw pokrewnych dla prasy" – napisano w oświadczeniu, używając jeszcze powszechnie od lat znanej nazwy Twitter.

Dwa lata temu francuski regulator nałożył karę na Alphabet. Firma zapłaciła grzywnę, a następnie zobowiązała się do rozwiązania sprawy. Zawarła wtedy umowy nie tylko z AFP, ale też z kilkoma innymi francuskimi mediami. Podobną umowę z niektórymi wydawcami podpisał właściciel Facebooka, spółka Meta Platforms.

Platforma X na razie nie wydała komunikatu, ale Elon Musk nie zgadza się na opłaty. "To dziwne. Chcą, żebyśmy płacili im za ruch w ich witrynie, na której oni zarabiają na reklamach, a my nie?!" – napisał.

Czytaj też: Nowe logo Twittera budzi "wstręt" – wskazują badania. Niebieski ptak dużo lepszy

(MAC, 04.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.