Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pół miliona zł dla bohatera reportażu o siostrze Bernadetcie. Justyna Kopińska: "Fundamentalny dla mnie reportaż"

Reportaż i książka Justyny Kopińskiej wpłynęły na zmiany w polskim prawie (fot. archiwum)

500 tys. zł zadośćuczynienia przyznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie bohaterowi reportażu Justyny Kopińskiej "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie". Wyrok nie jest prawomocny. W tekście opublikowanym na łamach "Dużego Formatu" Kopińska ujawniła wstrząsające praktyki, do jakich dochodziło w Domu Opieki w Zabrzu, prowadzonym przez siostry boromeuszki.

Sprawa ciągnęła się od 2015 roku. Do reporterki zgłosił się mecenas Przemysław Rosati, który chciał reprezentować bohatera reportażu – Pawła, byłego podopiecznego sióstr boromeuszek, za jego zgodą. Jednocześnie po publikacji negatywna postać reportażu – siostra Bernadetta – została odprowadzona do zakładu karnego (odbyła karę 2 lat pozbawienia wolności).

Kopińska: "Fundamentalny reportaż"

– Ten reportaż przyniósł zmiany w polskim prawie – przyznaje w rozmowie z „Presserwisem" Justyna Kopińska. – Ze wszystkich reportaży, które napisałam, ten właśnie jest dla mnie tak fundamentalny.

Czytaj też: Cyberatak na serwery tygodnika „Polityka”. Redaktor naczelny: "Padło wszystko"

Fundamentalne były też proces i wyrok. Jak zaznacza Justyna Kopińska, to pierwsze w Polsce tak wysokie odszkodowanie dla ofiary przemocy w sierocińcu. – Myślę, że to może wpłynąć na postrzeganie tych spraw, tego, w jaki sposób traktowane są osoby w sierocińcach, w ogóle w instytucjach zamkniętych – mówi Kopińska. – Do tej pory bardzo często oprawcy dostawali wyroki śmiesznie niskie, za tak olbrzymią przemoc fizyczną i psychiczną zapadały często wyroki w zawieszeniu. W pierwszej instancji siostra Bernadetta też dostała wyrok w zawieszeniu. Został zaostrzony dopiero w drugiej instancji.

Justyna Kopińska do sprawy Pawła maltretowanego przez siostry albo za ich przyzwoleniem wracała kilkakrotnie. Poza reportażem w „DF" ukazała się również jego książkowa wersja. Potem odwoływała się do sprawy w zbiorze esejów „Współczesna wojna". W rozmowie z „Presserwisem" przyznaje: – Ta historia często śni mi się po nocach, jest dla mnie bardzo trudna.

Jeżeli wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie się uprawomocni, półmilionowe zadośćuczynienie będzie musiała wypłacić bohaterowi reportażu Kongregacja Miłosierdzia Sióstr Boromeuszek lub osobiście siostra Bernadetta. Gdyby tak się nie stało, zadośćuczynienie może wypłacić ubezpieczyciel, w tym przypadku PZU.

Czytaj też: W okolicy siedziby TV Republika padły strzały. Sakiewicz pośrednio obwinił Tuska

(PAR, 25.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.