Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 30, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przegląd minionego tygodnia. PiS idzie po media, „Przekrój” rocznikiem, a Anna Popek chciała się przydać

Poniżej przedstawiamy Państwu przegląd najważniejszych informacji minionego tygodnia (fot. materiały prasowe, Piotr Molęcki/East News)

Niezależne media mocno uwierają władzę, zwłaszcza przed kampanią wyborczą. Onet i Wirtualna Polska opisały naciski obozu rządzącego – temat ten był numerem jeden w minionym tygodniu. Oprócz tego TVP utajniła informacje dotyczące serialu „Reset” Cenckiewicza i Rachonia, a „Przekrój” przestał być kwartalnikiem. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w mediach.

  • Tydzień zaczęliśmy od informacji o kolejnej karze KRRiT dla mediów nieprzychylnych władzy. Według przewodniczącego Macieja Świrskiego TVN tym razem... nadmiernie eksponował lokowanie wody. Do przeczytania tutaj.
  • W poniedziałek można było także poznać reakcje po głośnych tekstach Onetu i WP o naciskach ze strony rządzących na media. Szefowie redakcji nie mają wątpliwości, że w miesiącach przedwyborczych ataki na niezależność się nasilą. Do przeczytania tutaj.
  • We wtorek Rada Mediów Narodowych na kolejną kadencję prezesa Polskiej Agencji Prasowej powołała Wojciecha Surmacza. Zarząd PAP będzie jednoosobowy. Do przeczytania tutaj.
  • Paweł Kapusta, redaktor naczelny WP.pl, pisał o siedmiu wezwaniach od państwowego regulatora w jednym tygodniu, nie chciał jednak ujawnić, o jakiego regulatora i jakie spółki chodzi. Ale my wiemy. Jak się dowiedzieliśmy, UOKiK prowadzi ponad 10 spraw wobec firm powiązanych z Wirtualną Polską. Do przeczytania tutaj.
  • Głośny serial dokumentalny „Reset”, autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Michała Rachonia, spowity jest mgłą tajemnicy. Telewizja Polska nie chce zdradzać ani budżetu, ani nawet liczby odcinków. Sprawdziliśmy, jak TVP chroni te „tajne” informacje. Do przeczytania tutaj.
  • W sprawie nacisków na niezależne media mocny apel najpierw opublikowała Rada Przedsiębiorczości (do przeczytania tutaj), a później swoje oświadczenie wystosowali redaktorki i redaktorzy naczelni kilkudziesięciu tytułów. Jak można było w nim przeczytać: „Deklarujemy nasze przywiązanie i poparcie dla podstawowych zasad dziennikarskich, takich jak obiektywizm, rzetelność, uczciwość i niezależność”. Pod tą deklaracją zabrakło jednak podpisów szefów redakcji Telewizji Polsat i Interii. Do przeczytania tutaj.
  • Działania władzy nie uwierają szefów Polsatu i Interii, nie uwierają też Anny Popek, która – przeciwnie – chciała jeszcze przydać się na coś rządzącym. Prezenterka TVP miała zwracać się do polityków o pomoc w znalezieniu zajęcia – ujawnia serwis Poufna Rozmowa. „Pisałam w tej sprawie do Pana Prezesa”. Do przeczytania tutaj.
  • W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się także, że „Przekrój” z kwartalnika przekształci się w rocznik. Wiąże się to ze zwolnieniami w redakcji, a zdaniem ekspertów pismo stanie się teraz tytułem kolekcjonerskim, tylko dla pasjonatów. Do przeczytania tutaj.
  • Kończąc temat mediów starających się zachować niezależność pomimo nacisków obozu władzy, w piątek pisaliśmy o tekście Andrzeja Stankiewicza, który ujawnił, że to Michał Dworczyk próbował skłonić amerykański fundusz KKR do sprzedaży Onetu państwowej spółce. Teraz Dworczyk straszy Stankiewicza procesem. Do przeczytania tutaj.
  • Także w piątek do sprzedaży wszedł nowy numer magazynu „Press”. Na 230 stronach rozmawiamy między innymi z legendarnym Mirosławem Żukowskim, znakomitym dziennikarzem sportowym, wieloletnim szefem działu w "Rzeczpospolitej". Do przeczytania także: piękne wspomnienie o Pawle Smoleńskim, refleksja o wolności po słowach prof. Barbary Engelking, groźne popisy Maxa Kolonki, bareizmy propagandy i zasięgi Łukasza Boka. Pełną zapowiedź najnowszego numeru „Press” można przeczytać tutaj.

Redakcja Press.pl życzy Państwu dobrego weekendu. Najważniejsze informacje o mediach, reklamie i PR będą pojawiać się na bieżąco na naszej stronie, natomiast z pełnym „Presserwisem” wrócimy na Państwa skrzynki e-mailowe w poniedziałek 3 lipca. Nowy numer magazynu „Press” dostępny jest w salonach prasowych lub online na e-sklep.press.pl.

Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku oraz Twitterze.

(HAD, 30.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.