Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel Rady Przedsiębiorczości ws. ataków na niezależne media. "Mówimy twarde nie!"

W mocnym oświadczeniu padają nawet porównania do mediów rosyjskich: "Czy podobnie jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością niszową lub dysydencką?" (fot. Unsplash.com)

Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca przedstawicieli największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce, wystosowała stanowczy apel w sprawie ataków na niezależne media. To odpowiedź na informacje przekazywane w ostatnich dniach przez redaktorów naczelnych Onetu i Wirtualnej Polski, o tym, że ich spółki medialne miały dostać propozycje kadrowe od władzy.

„Nie dajmy sobie odebrać wolnych mediów!” – tak Rada Przedsiębiorczości zatytułowała swoje oświadczenie, w którym odnosi się do ataków obozu władzy na niezależność mediów w Polsce. To bezpośrednie odniesienie do pojawiających się w ostatnim czasie informacji o naciskach rządzących na redakcje Wirtualnej Polski i Onetu – temat ten poruszaliśmy wczoraj.

Mocne oświadczenie Rady Przedsiębiorczości

„Rada Przedsiębiorczości z oburzeniem odbiera wstrząsające informacje o naciskach wywieranych na wolne media przez przedstawicieli i wysłanników władz rządowych” – czytamy w oświadczeniu. „Redaktorzy naczelni Onet i Wirtualnej Polski ujawnili, że w ostatnim czasie ich spółki medialne otrzymały propozycje zatrudnienia osób związanych z władzą. Osoby te miałyby kontrolować przekaz i dbać o jego zgodność z polityczną linią rządu i partii rządzącej. Ceną odmowy są administracyjne działania represyjne: nieuzasadnione kontrole, próby wymuszonego przejęcia przez spółki skarbu państwa, czy też absurdalne postępowania UOKiK”.

Czytaj też: Marek Twaróg: Władza wciąż śni o nacjonalizacji mediów. Nie podoba się, to won

I dalej: „Jako obywatele i przedsiębiorcy, przypominamy, że rolą wolnych mediów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie jest prezentowanie perspektywy rządowej, tylko patrzenie władzy na ręce. Każdej władzy i każdemu politykowi niezależnie od opcji politycznej”. Później Rada skrytykowała też obecny stan TVP: „Zamawiane, sterowane i kontrolowane media przestają być czwartą władzą. Stają się jej tubą propagandową. Porażającą próbką jakości takiego dziennikarstwa jest obecnie skrajnie upartyjniona »publiczna« Telewizja Polska”.

W mocnym oświadczeniu padają nawet porównania do mediów rosyjskich: „Czy podobnie jak w Moskwie niezależne dziennikarstwo ma stać się działalnością niszową lub dysydencką? Mówimy temu twarde nie!”.

Solidarność z redakcjami Onetu i WP

„Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku skandalicznych postępowań KRRiT przeciwko TVN, TVN24, Tok.fm czy Radiu Zet, atak na portale internetowe opiera się na wykorzystaniu instytucji państwowych oraz kontrolowanych przez nie spółek” – czytamy dalej. „Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich praktyk, które ograniczają niezależność mediów i manipulują informacjami przekazywanymi społeczeństwu. Wyrażamy solidarność z redakcjami Onetu i Wirtualnej Polski oraz wszystkimi redakcjami, dziennikarzami i spółkami medialnymi, które stawiają na pierwszym miejscu misję dostarczania obywatelom rzetelnej informacji o otaczającej nas rzeczywistości” – kończy swoje oświadczenie Rada Przedsiębiorczości.

Czytaj też: Świrski stwierdził, że TVN nadmiernie eksponował lokowanie wody. Nadawca dostał karę

Pod jego treścią podpisali się Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, Janusz Dziurzyński ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Wojciech Kostrzewa z Polskiej Rady Biznesu, Rafał Dutkiewicz z Pracodawców RP, Łukasz Bernatowicz ze Związku Pracodawców Business Centre Club, Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich i Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Z pełną treścią oświadczenia Rady Przedsiębiorczości ws. ataków na niezależne media można zapoznać się tutaj.

Czytaj też: Świrski chce ukarać nadawcę TVN 24 za słowa Daukszewicza w "Szkle kontaktowym"

(HAD, 27.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.