Temat: film

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Hollywoodzcy reżyserzy ratyfikują pakt ze studiami filmowymi i telewizyjnymi. Trwa strajk scenarzystów

Hollywood podzielone. Reżyserzy dogadują się z wielkimi studiami, aktorzy też, niedługo na placu boju mogą zostać sami scenarzyści (fot. Wikimedia Commons/Caleb George)

Reżyserzy filmowi i telewizyjni głosowali większością 87 proc. głosów za ratyfikacją nowej trzyletniej umowy z głównymi hollywoodzkimi studiami, zapobiegając kolejnej przerwie w pracy, która zwiększyłaby zamieszanie spowodowane trwającym od 2 maja strajkiem scenarzystów.

Directors Guild of America (DGA) poparło umowę z Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP), grupą reprezentującą The Walt Disney Company, Netflix Inc. i inne duże studia. DGA reprezentuje 19 tys. reżyserów, asystentów reżyserów i inne osoby pracujące przy produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Czytaj też: Protest polskich środowisk filmowych przed KPRM. Chcą tantiem od serwisów streamingowych

Frekwencja na poziomie 41 proc., przy 6728 członkach z 16 321 uprawnionych wyborców oddających głosy, przekroczyła wszelkie wcześniejsze głosowania ratyfikacyjne DGA – podał związek na swojej stronie internetowej.

W nowym pakcie pracy członkowie DGA zabezpieczyli podwyżki płac podstawowych, począwszy od 5 proc. w pierwszym roku, wzrost płatności rezydualnych z transmisji strumieniowych oraz gwarancję, że generatywna sztuczna inteligencja (AI) "nie może zastąpić obowiązków wykonywanych przez członków”.

Sztuczna inteligencja stała się również głównym problemem pisarzy i aktorów, którzy postrzegają swoją pracę jako szczególnie narażoną na nowe technologie.

Stowarzyszenie Writers Guild of America (WGA) strajkuje od 2 maja, blokując wiele projektów telewizyjnych i filmowych, takich jak nowy sezon "Stranger Things” i spin-off "Gry o tron”.

Czytaj też: Robert de Niro może nie zadebiutować w serialu Netflixa. Powodem strajk scenarzystów

Nie ma zaplanowanych nowych rozmów kontraktowych między WGA a studiami, których spór w dużej mierze koncentrował się na zmianach w show-biznesie spowodowanych boomem streamingowym.

Podczas ostatniego strajku WGA w 2007 i 2008 roku umowa zawarta przez DGA skłoniła scenarzystów do powrotu do stołu negocjacyjnego. Tym razem scenarzyści upierają się, że najnowsza umowa reżyserów nie wpłynie na ich pozycję.

Tymczasem hollywoodzcy aktorzy są w trakcie własnych rozmów ze studiami. Członkowie związku zawodowego aktorów SAG-AFTRA dali swoim negocjatorom prawo do ogłoszenia strajku, jeśli do 30 czerwca nie uda im się uzgodnić nowego kontraktu.

Czytaj też: Kafka Jaworska o Tofifest 2023: Zamknięta, ciemna sala kinowa to uczta

(MAC, 26.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.