Jarosław Juszkiewicz, czyli polski głos Google Maps, wydał podcast „Kieruj się w kosmos”
Podcast "Kieruj się w kosmos" Jarosława Juszkiewicza znalazł się już w dniu premiery w czołówce najpopularniejszych podcastów i słuchowisk na liście Empik Go (fot. materiały prasowe)
Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz naukowy radia 357 i polski głos w nawigacji Google, wydał podcast o kosmosie. To efekt jego wielu lat pracy, którą rozpoczął jeszcze w czasie studiów.
Juszkiewicz jest znany od lat wszystkim polskim kierowcom korzystającym z nawigacji Google czy Yanosika. Jego "kieruj się na południe" jest jego znakiem rozpoznawczym. Przez 20 lat pracował w Polskim Radiu Katowice, był też współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC. W rozmowie z "Presserwisem" przyznaje, że wyścig kosmiczny zawsze był jego pasją. Poświęcił mu nawet swoją pracę magisterską.
Podcast Juszkiewicza na pierwszym miejscu już w dniu premiery
– W radiu 357 zrobiłem serię "Prekursorzy", nominowaną zresztą do nagrody podcastu roku, i pomyślałem, że skoro umiem opowiedzieć historię dźwiękowo, to mogę ją skierować do młodych odbiorców – już nie dzieci, ale jeszcze nie nastolatków – mówi Jarosław Juszkiewicz. Dodatkowym bodźcem była świadomość, że skoro jadąc na wakacje i tak słyszą jego głos w nawigacji, ten sam głos może im przedstawić historię podboju kosmosu.
Czytaj też: Mariusz Kałamaga w "Szkle kontaktowym" TVN 24 za Daukszewicza
Juszkiewicz swoje doświadczenie lektorskie doskonalił współpracując z Planetarium Śląskim, w którym słychać go podczas seansów. Tam też miał szansę przetestowania gotowego podcastu na dzieciach z Akademii Młodego Astronoma. – Idealny target, czyli 11-12 lat. Co prawda nie jechali samochodem, a siedzieli w klasie, ale przez 40 minut nie zasnęli – żartuje Juszkiewicz, ale przyznaje, że jednocześnie poprosił swoją grupę badawczą, żeby rysowała to, co kojarzy im się ze słuchanymi treściami, a potem sprawdził, ile z podcastu zapamiętali. Wynik był obiecujący.
Podcast, dostępny w aplikacji Empik Go, już w dniu premiery znalazł się na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych podcastów i słuchowisk. Nie jest wykładem o kosmosie i lotach kosmicznych, ale słuchowiskiem radiowym z wieloma bohaterami – pracownikami Planetarium Śląskiego, pedagogami, astronomami, geografami, udźwiękowionym przez jednego z najlepszych polskich realizatorów dźwięku Jacka Kurkowskiego. Słuchacze wsiadają z Juszkiewiczem do "wirówki" – czyli aparatu testującego odporność na przeciążenie, albo zwiedzają Międzynarodową Stację Kosmiczną. Całość trwa około 4 godzin, czyli tyle, ile potrzeba na przejazd z Katowic do Gdańska lub z Rzeszowa do Wrocławia.
Czytaj też: Znów wygrana Jakuba Dymka w sądzie po fałszywych oskarżenia o gwałt. Przeprosiny m.in. w Krytyce Politycznej
(PAR, 07.06.2023)