Dział: INTERNET

Dodano: Maj 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piński skazany na trzy miesiące więzienia za zniesławienie. "Wyrok drakoński"

Jan Piński został skazany za pomówienie Tomasza Szostka (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Redaktor naczelny portalu Wieści24 Jan Piński został skazany na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata za zniesławienie Tomasza Szostka, wydawcy portalu Życie Stolicy, któremu zarzucał współpracę z CBA.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa orzekł wczoraj, że Jan Piński zniesławiał Tomasza Szostka m.in. poprzez zarzucanie mu współpracy z CBA. Oprócz kary pozbawienia wolności nakazał też wpłatę 35 tys. zł na PCK i oddał Pińskiego pod dozór kuratora. Wyrok nie jest prawomocny.

W sprawie chodziło o wpisy Pińskiego na Twitterze, w których zarzucał Szostkowi współpracę z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i nazywał go konfidentem.

"W szeregu wpisów na Twitterze Jan P. zarzucał Tomaszowi Szostkowi - wydawcy Życia Stolicy, rzekomą współpracę ze służbami, co jest zasadniczo niezgodne z prawem, gdy dotyczy ona dziennikarza, wydawcy, redaktora naczelnego" - zauważa na Twitterze mecenas Bartosz Lewandowski, reprezentujący Szostka.

Sam Piński w twitterowej odpowiedzi przypomniał, że Tomasz Szostek również został skazany za pomawianie jego o hejt i współpracę z kryminalistami w cyklu artykułów publikowanych w 2020 roku na dokładnie taką samą karę trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, dozór kuratora i 35 tys. zł na PCK. Pomówienia miały zawierać publikowane na stronach Życia Stolicy materiały Łukasza Pawelskiego.

- Wyrok jest drakoński. To w mojej ocenie próba zamknięcia mi ust - mówi "Presserwisowi" Jan Piński. - CBA odmawia udzielenia sądowi informacji na temat tego, kto jest współpracownikiem, co w procesie karnym nie powinno mieć miejsca. Złożyłem w sądzie dowód, że CBA odpowiadało na takie pytania sądu w innych sprawach merytorycznie.

Jak dodaje Piński, sąd potwierdził, że był pomawiany przez portal Życie Stolicy publikacjami obecnego rzecznika NIK Łukasza Pawelskiego. Nie skorzystał jednak w jego sprawie z zasady retorsji, czyli działania w reakcji na atak pomówieniami.

Jan Piński jest byłym redaktorem naczelnym "Uważam Rze" i "Gazety Finansowej". Był również szefem "Wiadomości" TVP, Agencji Informacyjnej TVP, działu krajowego "Wprost" i działu wiadomości portalu Nowy Ekran, współpracował z "Gazetą Warszawską". Obecnie jest wydawcą portalu Wiesci24 i współpracuje z "Najwyższym Czasem!".

(PAR, 17.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.