Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 12, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Multipleks z kanałami TVP ma największy zasięg. "Kwestie bezpieczeństwa państwa"

Do końca roku MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w tzw. starym systemie naziemnym (fot. Pixabay.com)

Spośród ogólnopolskich multipleksów telewizyjnych największy zasięg ma MUX 3 z kanałami TVP. Wiąże się to zarówno z bezpieczeństwem państwa, jak i kwestiami finansowymi.

Według danych podanych w sprawozdaniu rocznym KRRiT za 2021 MUX 1 (m.in. z Eska TV, Polo TV, TTV), MUX 2 (np. Polsat i TVN) i MUX 3 (m.in. TVP 1, TVP 2 i TVP Info) mają zasięg ludnościowy 99,8 proc. To dane dla odbioru stacjonarnego, czyli widzów z profesjonalnym systemem antenowym, umożliwiającym precyzyjny odbiór sygnału.

"Musi istnieć taka sieć nadajników"

Różnice są jednak w tzw. zasięgu przenośnym (odbiór z mniejszych,  mobilnych anten). Tutaj MUX 1 i 2 mają po 75,5 proc., a MUX 3 – 87,1 proc. Ponadto MUX 8 (np. z Nowa TV i Metro) ma 97,63 proc. zasięgu ludnościowego, stacjonarnego (brak danych dla przenośnego).

Czytaj też: Polskie Radio: koalicja rządząca zajęła 63 proc. czasu poświęconego wszystkim politykom

Różnice w siatce nadajników poszczególnych multipleksów gołym okiem można dostrzec za pośrednictwem strony Emitelu, firmy zajmującej się emisjami naziemnymi. Na mapie MUX 3 z kanałami TVP widać, że sieć nadajników tego multipleksu jest około dwóch razy większa niż MUX 1 i MUX 2.

Wynika to m.in. z dodatkowych nadajników tzw. doświetlających dla obszarów, do których z różnych powodów nie docierają główne emisje. To np. tereny górskie i mniej zaludnione.

– Takie było założenie, żeby jeden z multipleksów docierał jak najszerzej. Mają na to wpływ choćby kwestie bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia jakiegoś zagrożenia musi istnieć taka sieć nadajników, która przekaże komunikat do jak najszerszego grona odbiorców – wyjaśnia nam osoba zajmująca się emisjami naziemnymi w jednej z ogólnopolskich firm medialnych.

TVP w starym systemie

Jak dodaje nasz rozmówca, nadawcy komercyjni, których kanały znajdują się na innych multipleksach, teoretycznie też mogliby starać się o powiększenie siatki nadajników.

Czytaj też: Coraz mniej dziennikarzy pracuje dla News 24. Problemy z wypłacaniem pensji

– Należy jednak pamiętać, że to tak naprawdę zaledwie kilka procent różnicy w zasięgu. Dodatkowo dotyczy to terenów zwykle mniej zaludnionych. Dla nadawcy komercyjnego oczywiście widz jest najważniejszy, ale musi to zestawić z kosztami. Finansowanie drogiej emisji dla garstki widzów, których i tak nie widać w panelu Nielsena, jest wtedy bezzasadne. Inną kwestią są też odpowiednie zmiany np. w decyzjach rezerwacyjnych, które musieliby wprowadzić regulatorzy, czyli KRRiT i UKE, aby móc zmodyfikować obecne emisje MUX 1 i 2 – mówi nasz informator.

Ponadto jeszcze do końca roku MUX 3 z kanałami TVP może nadawać w tzw. starym systemie naziemnym. MUX 1 i 2 na nowy standard przeszły już w połowie 2022 roku. Emisja w starym systemie pozwala TVP docierać także do widzów, którzy nie wymienili jeszcze odbiorników. Według danych KPRM z marca to 990 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj też: Jak zmieni się tygodnik "NIE" pod nowym kierownictwem? Rozwój w internecie i happeningi

(MNIE, 12.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.