Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Koronacja Karola III we wszystkich światowych mediach. A także Katy Perry Andrea Bocelli

Królowa Camilla i Król Karol III przejdą długą drogę w kierunku korony (fot. Wikimedia Commons/Senedd Cymru/Welsh Parliament)

Transmisja z koronacji króla Karola III i królowej Camilli rozpocznie się w sobotę o godz. 11.15 czasu polskiego – w Londynie będzie wtedy 10.15. Kilkugodzinną relację przekażą TVP 1 i TVP Kobieta, będą obszerne wejścia w TVN 24, Polsat News i TVP Info, natomiast głównym ogólnoświatowym nadawcą jest BBC. Brytyjski nadawca publiczny nie poprzestanie na samej ceremonii. Wydarzenie zdominuje anteny także w niedzielę.

Koronacja budzi ogromne zainteresowanie na świecie. Relacje będą przeprowadzane przez tysiące dziennikarzy z największych stacji telewizyjnych, stacji radiowych i portali internetowych.

Pierwsza brytyjska koronacja od 70 lat

Na przykład amerykańska sieć informacyjna CNN zapowiedziała nieprzerwaną obecność w Londynie przez siedem godzin w sobotę. Sky News na kanale YouTube przez cały czas emituje obraz na żywo sprzed Pałacu Buckingham.

Czytaj też: BBC krytykowane za stronniczość w relacjach przed koronacją Karola III

To pierwsza brytyjska koronacja od 70 lat, gdy koronę zakładała zmarła w ubiegłym roku Elżbieta II. BBC zasypie Brytyjczyków specjalnymi relacjami (nie tylko na żywo) w telewizji, stacjach radiowych, w iPlayer, Sounds i kanałach online.

BBC Studios będzie miało 150 kamer umieszczonych w 17 lokalizacjach na trasie procesji oraz w tymczasowych studiach. Według BBC, w całym Londynie zostanie rozmieszczonych 19 operacji produkcyjnych OB, które uchwycą "największy jak dotąd zasięg UHD, jaki próbowano uzyskać podczas pojedynczego wydarzenia".

Ceremonia koronacji będzie w pełni dostępna dodatkowo z napisami lub językiem migowym (w BBC Two). Będzie też alternatywna wersja z komentarzem dla osób niedowidzących na BBC iPlayer i Red Button.

BBC News rozpoczyna relację z koronacji zapowiedzią przygotowań w Londynie i Windsorze już w piątek. Widzowie mogą śledzić relację na żywo na stronie Bbc.co.uk/news, na kanale BBC News Channel lub słuchać BBC Radio czy BBC Sounds. O godz. 20 czasu brytyjskiego BBC One emituje "Sing For The King: The Search for the Coronation Choir" – audycję przedstawiającą tych, którzy wystąpią dla króla i królowej małżonki na koncercie koronacyjnym.

Wiele godzin transmisji

Widzowie spoza Wielkiej Brytanii będą mogli śledzić relacje na Bbc.com/news, oglądać na BBC News Channel lub słuchać BBC World Service.

Czytaj też: Jeden z najlepszych. Rzecz o dziennikarzu BBC, który okazał się oszustem

Relacja z koronacji króla Karola III rozpocznie się we wczesnych godzinach sobotniego poranka, od transmisji i relacji na stronie Bbc.co.uk/news z komentarzami i analizami prowadzonymi na żywo. Koronacja będzie transmitowana w BBC One, BBC Two i BBC iPlayer już od 07.30, ze studiem, w którym komentatorzy mają analizować uroczystość na wszystkie sposoby.

Wiele godzin transmisji przewiduje też inny brytyjski nadawca, komercyjny ITV. Dziewięć godzin relacji rozpocznie się w Good Morning Britain w ITV1 i ITVX od 6 rano. Przygotowania rozpoczną się o 8.30 rano, ze specjalnym programem o nazwie King Charles III: The Coronation. 

Po nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim król i królowa w uroczystej procesji przemierzą Londyn do Pałacu Buckingham w towarzystwie innych członków rodziny królewskiej.

Ciąg dalszy relacji ma nastąpić w niedzielę. Z królewskiej siedziby należy spodziewać się transmisji połączonej z analizą The Coronation Big Lunch, w tym tego co i dlaczego podano na obiad. W BBC One i BBC News lokalni wysłannicy będą relacjonować, jak Brytyjczycy w innych miastach świętują to szczególne wydarzenie.

Koncert koronacyjny: Katy Perry, Lionel Richie, Andrea Bocelli

O godzinie 20 odbędzie się koncert koronacyjny, transmitowany z zamku Windsor w BBC One, BBC iPlayer, BBC Radio 2 i BBC Sounds. Poprowadzi go Hugh Bonneville, a wystąpią brytyjska grupa popowa Take That, amerykańscy piosenkarze Lionel Richie i Katy Perry oraz gwiazda opery Andrea Bocelli. Po raz pierwszy w historii odbędzie się również wspólny występ The Royal Ballet, The Royal Opera House, Royal Shakespeare Company, The Royal College of Music i The Royal College of Art. W charakterze gości specjalnych pojawią się m.in. Tom Cruise, Ncuti Gatwa czy Joan Collins.

Czytaj też: Richard Sharp ustępuje z funkcji prezesa BBC po dochodzeniu i skandalu z pożyczką dla Borisa Johnsona

Dla widzów spoza Wielkiej Brytanii koncert będzie transmitowany na kanale BBC News w BBC World Service.

Sobotnia ceremonia ma być obecna także w lokalnych rozgłośniach. BBC Radio Nan Gaidheal w Szkocji zamierza relacjonować koronację w języku gaelickim. BBC Radio Wales wyemituje program "King and Country: How Wales made a monarch" o tym, jak bycie księciem Walii znaczyło dla Karola coś więcej niż tylko tytuł oraz o pracy, jaką wykonał w dziedzinie biznesu, rozwoju kultury i ochrony przyrody. BBC Radio Ulster/Foyle zaplanowało programy w całym okresie poprzedzającym weekend koronacyjny. Obejmą one specjalną audycję Gardeners' Corner "Highgrove and Hillsborough" w sobotę.

Jeżeli komuś będzie mało, to za pomocą specjalnej aplikacji (powstałej za zgodą Pałacu Buckingham) można obejrzeć replikę korony św. Edwarda, która w sobotę zostanie włożona na głowę Karola III. Wszystkim klejnotom koronnym oraz innym szczegółom można dokładnie przyjrzeć się dzięki technologii rzeczywistości rozszerzonej (AR). Wystarczy smartfon, by zrobić to z bliska.

Dwa wielkie wydarzenia na żywo

Trwają spekulacje, czy relacja z koronacji pobije rekord wszech czasów pod względem telewizyjnej widowni w Wielkiej Brytanii. Do tej pory rekord dzierży transmisja z finału piłkarskich mistrzostw świata w 1966 roku. Wtedy Anglicy na Wembley pokonali RFN 4:2 po dogrywce i zdobyli jedyne w historii mistrzostwo świata. Tuż za tym wydarzeniem – 32,1 mln widzów – znajduje się sprawozdanie z ceremonii pogrzebowej księżnej Diany w 1997 roku. Ubiegłoroczne nabożeństwo żałobne Elżbiety II oglądało na żywo (w sumie w 50 różnych kanałach, ale głównie na BBC One, BBC Two i ITV) 26,2 mln widzów.

Czytaj też: "Helsingin Sanomat" w popularnej grze online przemyca Rosjanom informacje z wojny w Ukrainie

W ciągu najbliższych ośmiu dni BBC wyemituje dwa wielkie wydarzenia na żywo. Korporacja spędziła miesiące przygotowując się do obchodów, których koszt szacuje się na ok. 125 mln funtów. Główny ciężar idzie na koronację, w przyszłym tygodniu natomiast Konkurs Piosenki Eurowizji, a dzień po jego zakończeniu wręczenie telewizyjnych nagród BAFTA.

Dla BBC rozpoczynający się dla firmy tydzień będzie największym pod względem programów na żywo od ponad dekady, sięgając do lata 2012 roku, kiedy publiczny nadawca był gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II.

Czytaj też: Nowy "Press": Bianka Zalewska i jej dwa światy, Duklanowski od wrzutek, tata Maty i kryminały

(MAC, 06.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.