Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezydent Krakowa broni miejskich telewizji i odpowiada na zarzuty Watchdog Polska

Prezydent Jacek Majchrowski zareagował na wykorzystanie swojego wizerunku w kampanii Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (fot. Watchdog Polska)

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał do Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. W liście broni swoich mediów samorządowych. Aktywiści Watchdoga odpowiadają, że miejskie media utrudniają korzystanie z prawa do informacji.

Watchdog Polska na swoich stronach publikuje list prezydenta Krakowa. Jacek Majchrowski przesłał go w odpowiedzi na kampanię 1,5 proc. pod hasłem "Błogosławieni nietykalni" prowadzoną przez Sieć Obywatelską.

Czytaj też: Świrski wszczyna postępowanie, a do KRRiT wpływają skargi na "Kropkę nad i" z udziałem prof. Engelking

Na jednym z kampanijnych zdjęć znalazł się portret Majchrowskiego, a w opisie Watchdog odwołuje się do działających w Krakowie dwóch miejskich telewizji: Telewizja.krakow.pl i Hello Kraków (dawniej Play Kraków News). "Pan Jacek Majchrowski przebija tym samym wydawane przez samorządy tzw. gazety władzy, które od lat opisujemy jako gminną propagandę za pieniądze podatników" – napisali aktywiści.

"Kraków nie powinien prowadzić mediów"

Majchrowski w swoim liście przypomina: "Działalność mediów samorządowych póki co jest działalnością legalną, choć rozumiem, że jest ona, w sytuacji zawłaszczania tzw. niezależnych mediów przez polityków, działalnością niewygodną". Podkreśla też, że krakowskie media samorządowe nie służą walce politycznej, a podają informacje przydatne mieszkańcom.

W odpowiedzi Sieć Obywatelska przypomina, że "Kraków, ze swoimi licznymi mediami prowadzonymi przez instytucje miejskie, utrudnia korzystanie z prawa do informacji", oraz że mieszkańcom trzeba dostarczać rzetelną informację poprzez BIP czy raport o stanie gminy. Zdaniem Watchdoga samorząd Krakowa nie powinien prowadzić mediów społecznościowych, zasłaniając się przy tym obowiązkiem informacyjnym.

Czytaj też: Frontstory uruchomił zbiórkę na Patronite. "Inwestujemy w rzetelne dziennikarstwo"

Kraków od około siedmiu lat ma własny program informacyjny Telewizja.krakow.pl, prowadzony przez miejskie biuro prasowe. Posiadał też platformę streamingową Play Kraków, działającą jako VoD. W marcu 2022 roku uruchomił na jej bazie program "Play Kraków News", skupiony w pierwszym momencie na informacjach dla ukraińskich uchodźców wojennych (był wydawany również po ukraińsku). Gdy fala uchodźców opadła, program zaczął prezentować inwestycje miejskie czy rozmowy z samorządowcami.

W szczycie popularności materiały były odtwarzane średnio 290 razy na odcinek, potem średnio 40 razy. Nie pomogła zmiana nazwy (Hello Kraków) i formuły programu na bardziej rozrywkową. O krakowskich telewizjach miejskich chętnie piszą natomiast pozostałe krakowskie media, skupiając się jednak na kwotach wydawanych na produkcję (do listopada 2022 roku na utrzymanie zespołu, produkcję i emisję programu wydano 4,8 mln zł).

Czytaj też: Mecz Ligi Mistrzów w TVP 1 z komentarzem Szpakowskiego i wychodzącego z choroby chłopca

(PAR, 21.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.