Temat: social media

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TikTok zostanie całkowicie zakazany? Na razie w amerykańskim stanie Montana

Żaden stan nie uchwalił jeszcze przepisów zabraniających dostępu do TikToka na prywatnych urządzeniach lub sieciach

Prawodawcy amerykańskiego stanu Montana przedstawili projekt ustawy zakazującej korzystania z TikToka. W większości stanów i w administracji państwowej nie można już używać tej aplikacji na urządzeniach służbowych, a administracja prezydenta Joe Bidena zastanawia się nad wprowadzeniem ogólnokrajowego zakazu dla wszystkich obywateli.

Ustawa w Montanie miałaby wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Zabraniałaby dostawcom usług internetowych i sklepom z aplikacjami oferowania TikToka. Użytkownicy nie byliby karani za korzystanie z aplikacji, za to przewiduje się sankcje w wysokości 10 tys. dol. dziennie wobec TikToka i sklepów z aplikacjami mobilnymi.

Czytaj też: Norweski nadawca publiczny NRK zakazuje TikToka. Ale Telegram zostaje

Tekst ustawy zawiera sformułowanie mówiące, że TikTok, którego właścicielem jest chińska firma ByteDance, "zbiera istotne informacje od swoich użytkowników, uzyskując dostęp do danych wbrew ich woli, aby udostępnić je Chińskiej Republice Ludowej".

Ustawa mówi również, że TikTok "nie usuwa, a może nawet promuje niebezpieczne treści, które kierują nieletnich do angażowania się w niebezpieczne działania", takie jak "rzucanie przedmiotami w poruszające się samochody", „wywoływanie utraty przytomności poprzez pozbawienie tlenu" i "gotowanie kurczaka w NyQuil".

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich, Centrum Demokracji i Technologii, Electronic Frontier Foundation i inne organizacje zajmujące się prawami cyfrowymi sprzeciwiają się ustawie, argumentując, że naruszałaby ona Pierwszą Poprawkę.

Czytaj też: Amerykańskie organizacje medialne rezygnują ze współpracy z Twitterem

"TikTok jest domem dla ogromnej ilości chronionej mowy i stowarzyszeń: umożliwia mieszkańcom Montany omawianie swoich opinii, dzielenie się hobby, tworzenie sztuki i dostęp do wiadomości z ulicy i całego świata" – napisały te organizacje w liście do prawodawców z Montany. "To cenzura. Niesprawiedliwie odcięłoby to Montańczyków od platformy, na której codziennie wypowiadają się i wymieniają pomysłami, i stworzyłoby alarmujący precedens dla nadmiernej kontroli rządu nad sposobem korzystania z internetu" – dodały.

Żaden stan nie uchwalił jeszcze przepisów zabraniających dostępu do TikToka na prywatnych urządzeniach lub sieciach.

Czytaj też: Spotify i inne serwisy wezwane do zwalczania muzyki tworzonej przez sztuczną inteligencję

(MAC, 17.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.