Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tadeusz Kowalski wzywa szefa KRRiT do zajęcia się rekoncesją HGTV. Posiedzenie jutro

HGTV emituje programy o tematyce remontowo-ogrodniczej (screen: YouTube/TVN Style)

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Tadeusz Kowalski wzywa Macieja Świrskiego, przewodniczącego Rady, do zajęcia się sprawą wniosku o rekoncesję dla kanału HGTV, należącego do Warner Bros. Discovery. Posiedzenie KRRiT odbędzie się jutro.

"Nie chcąc narażać organu na kolejne przegrane procesy sądowe, zwracam uwagę, że w toczącym się w latach 2021-2022 postępowaniu o przedłużeniu koncesji TVN Siedem, prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 marca 2023 r. wskazał, że bezczynność Przewodniczącego organu miała charakter rażącego naruszenia prawa" – pisze Tadeusz Kowalski.

Profesor skierował do przewodniczącego KRRiT pismo w sprawie pilnego uzupełnienia zaplanowanego na 5 kwietnia porządku posiedzenia Rady o punkt dotyczący rozstrzygnięcia wniosku o rekoncesję kanału HGTV.

Czytaj też: Maciej Świrski z KRRiT idzie na wojnę z TVN. Celem jest zabranie koncesji

Jak tłumaczy, w pismach z 10 i 28 marca nadawca przekazał przewodniczącemu oraz wszystkim członkom KRRiT informacje, o które został poproszony. Chodziło o udostępnienie struktury właścicielskiej, o co zawnioskował prof. Kowalski, aby przyspieszyć proces rekoncesyjny. Jego zdaniem nie zachodzą żadne przesłanki uniemożliwiające podjęcie, bez zbędnej zwłoki, uchwały o przedłużeniu koncesji HGTV.

Wniosek o przedłużenie koncesji dla satelitarno-kablowego kanału HGTV wpłynął do KRRiT 23 czerwca 2022 roku, a koncesja wygasa 26 czerwca 2023 roku. Zgodnie z przepisami o wydanie kolejnej koncesji na następne 10 lat trzeba wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji.

Na początku marca informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie zajęła się przedłużeniem koncesji HGTV oraz innych kanałów TVN Warner Bros. Discovery. Proces przeciąga się ze względu na wątpliwości m.in. przewodniczącego KRRiT co do struktury właścicielskiej TVN. Maciej Świrski chce, żeby analizę struktury TVN, właściciela stacji, przeprowadził międzynarodowy wykonawca.

Czytaj też: Piotr Maślak uznany za winnego zniesławienia funkcjonariuszy Straży Granicznej

Wątpliwości co do struktury własności TVN były też powodem przedłużania się postępowań nad wydaniem koncesji dla TVN Siedem i TVN 24, jeszcze w czasie poprzedniej kadencji Rady. Koncesja Siódemki jest – jak na razie – ostatnią licencją stacji TVN, którą przedłużała KRRiT. Przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło poprzedniemu składowi KRRiT 19 miesięcy (Rada decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok.

W sobotę Maciej Świrski wszczął postępowanie w sprawie reportażu TVN 24 zatytułowanego "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego. To już drugie postępowanie KRRiT wobec stacji Warner Bros. Discovery. Wcześniej podobne kroki Rada poczyniła w sprawie materiału Piotra Świerczka pt. "Siła kłamstwa". Koncesja TVN wygasa w kwietniu 2024 roku. – Walka z TVN jest wpisana w program PiS od dawna, a przewodniczący Świrski jest nominatem partyjnym – komentował dla "Presserwisu" publicysta Tomasz Terlikowski.

Czytaj też: Byli pracownicy News 24 zarzucają stacji niewypłacanie pensji. "Dziennikarze głodują"

(MNIE, 04.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.