Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Afera z książką "Bagaż osobisty. Po Marcu". Sąd uznał dziennikarki za współautorki

Na okładce książki "Bagaż osobisty. Po Marcu" zabrakło nazwisk współautorek (fot. archiwum)

Dziennikarki Grażyna Latos, Dorota Barczak-Perfikowska i Elżbieta Strzałkowska są obok Agaty Tuszyńskiej współautorkami książki "Bagaż osobisty. Po Marcu" – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Książka ukazała się bez ich nazwisk na okładce.

"Bagaż osobisty. Po Marcu", książka opisująca dzieje 24 Polaków pochodzenia żydowskiego wypędzonych z Polski w Marcu 1968 roku, była efektem warsztatów mistrzowskich prowadzonych przez Agatę Tuszyńską w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Tuszyńska zaprosiła dziennikarki do jej współtworzenia. Wymieniła je również we wstępie jako współautorki, jednak ich nazwisk nie ma na okładce ani w katalogach księgarskich. Nazwiska nie pojawiły się również na francuskim wydaniu książki.

Czytaj też: Premierzy krajów Europy Wschodniej wzywają Big Techy do walki z dezinformacją. "Zacznijcie od siebie"

Dziennikarki zdecydowały się walczyć przed sądem o uznanie swojego współautorstwa i sprawę wygrały.

– Ten wyrok może być wskazówką dla młodych dziennikarzy, jak chronić swoje interesy twórcze, wchodząc we współpracę z bardziej doświadczonymi autorami. Albo jak uniknąć roli "przymusowego ghostwritera" – skomentował na Facebooku mec. Tomasz Ejtminowicz, który reprezentował dziennikarki przed sądem.

– Zdaniem pani Tuszyńskiej współautorki książki były tylko "pomocnicami". Pomija to, co potwierdził sąd, mianowicie ich wkład twórczy w książkę – m in. przeprowadzanie i redagowanie rozmów z marcowymi emigrantami 1968, tworzenie tzw. sylwetek bohaterów, pocięcie wywiadów i skomponowanie z nich mozaiki w kolejnych chronologicznie ułożonych rozdziałach książki, współtworzenie jej kompozycji itd. – dodał.

Czytaj też: Kanał Tomasza Lisa na YouTube ma średnio 10 tys. wyświetleń. "Potrzebuje marketingu"

Wyrok nie jest prawomocny. Agata Tuszyńska zapowiada, że będzie się odwoływać. W sprawie nie brała udziału czwarta ze współautorek, Wioletta Wejman, dokumentalistka koordynująca działania Pracowni Historii Mówionej lubelskiego Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, wymieniona przez Tuszyńską we wstępie.

Grażyna Latos publikowała m.in. w "Dużym Formacie", "Tygodniku Powszechnym", "Wysokich Obcasach", obecnie pracuje w internetowej redakcji "Dziennika Gazety Prawnej". Za reportaż "Sabha o nic nie prosi" była nominowana do nagrody "Newsweek Polska" im. Teresy Torańskiej. Dorota Barczak-Perfikowska jest autorką książki "Wszystko mam w sobie". Publikowała w "Zwierciadle", "Non/Fiction" i "Wysokich Obcasach". Elżbieta Strzałkowska – m.in. w "Dużym Formacie", "Polityce" i "Tygodniku Powszechnym".

Czytaj też: Oskar Szafarowicz z programem w TV Republika. Publikował tweety pozwalające zidentyfikować ofiary pedofila

(PAR, 01.04.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.