Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Marzec 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Część rady programowej Radia Szczecin chciała bronić naczelnego Duklanowskiego

W odrzuconej propozycji uchwały czytamy między innymi: "Rada Programowa z ubolewaniem stwierdza, że wywołana przez niektóre media oraz polityków nagonka na pracowników Radia Szczecin doprowadziła do haniebnych ekscesów" (screen: YouTube/RadioSzczecin)

Rada programowa Radia Szczecin przyjęła uchwałę krytycznie oceniającą materiał Tomasza Duklanowskiego, jednocześnie odrzucając dwie inne propozycje dokumentu. Jedna z propozycji odrzuconych zawierała obronę redaktora naczelnego rozgłośni oraz stawiała stację w roli ofiary nagonki medialnej.

Przypomnijmy: Duklanowski to autor materiału, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila. Później poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar – nastoletni syn posłanki Platformy Obywatelskiej Magdaleny Filiks – nie żyje.

Czytaj też: Pod protestem ws. braku zasad w Radiu Szczecin i TVP Info są podpisy osób z Polskiego Radia

Posiedzenie rady programowej Radia Szczecin miało mieć burzliwy charakter. Zrelacjonował je Monitor Szczeciński, niezależny lokalny portal informacyjny.

Łącznie zgłoszono propozycje trzech uchwał. W tej, którą rada zdecydowała się przyjąć, można przeczytać o "krytycznej ocenie sposobu i czasu przygotowania materiału przez Redaktora Naczelnego Tomasza Duklanowskiego" oraz o jego "nieodpowiedzialności".

Przyjęta uchwała została zgłoszona przez Ewę Chmielewską i miała ona wzbudzić dużą dyskusję. Część członków z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości chciało zmienić jej treść, ale nie udało im się tego przegłosować – 8 członków rady programowej głosowało za jej przyjęciem, 7 było przeciw.

„Rada Programowa z ogromnym smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci syna parlamentarzystki Pani Magdaleny Filiks. Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla Pani Posłanki i całej rodziny, łączymy się w bólu” – rozpoczyna się przyjęta przez radę programową Rada Szczecin uchwała.

I dalej: „Rada (…) krytycznie ocenia sposób i czas przygotowania materiału przez Redaktora Naczelnego Tomasza Duklanowskiego z dnia 29.12.2022r. Ujawnienie informacji umożliwiających identyfikację dzieci ofiar przemocy seksualnej to nieodpowiedzialność, która nie powinna mieć miejsca. Dziennikarstwo to misja, a materiał dotyczący dzieci wymaga szczególnej troski i wrażliwości, której w tym materiale niewątpliwie zabrakło”.

Czytaj też: Najwięcej czasu dla rządzących w Radiu Rzeszów, Radiu Katowice i Radiu Szczecin

„(…) Redaktorzy Radia Szczecin przygotowujący materiał do emisji powinni kierować się odpowiedzialnością za słowo i dbać o dobre imię publicznej radiofonii” – czytamy dalej. 

Całą treść przyjętej uchwały można przeczytać na stronie niezależnego portalu informacyjno-opiniotwórczego monitorszczecinski.pl.

Oprócz przyjętej uchwały na posiedzeniu rady programowej głosowano także nad dwiema innymi, które zostały odrzucone. Treść jednej z nich broniła Duklanowskiego i przedstawiała Radio Szczecin jako ofiarę nagonki medialnej.

W odrzuconej propozycji uchwały, która została przygotowana przez przewodniczącego rady programowej Marka Rudnickiego, Małgorzatę Kosztyłę i Mariusza Brzostka, czytamy między innymi: „Rada Programowa z ubolewaniem stwierdza, że wywołana przez niektóre media oraz polityków nagonka na pracowników Radia Szczecin doprowadziła do haniebnych ekscesów, przekraczających ramy demokratycznego dyskursu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że celem tych działań było zniszczenie tak wizerunku instytucji, jaką jest Polskie Radio Szczecin, jak i, co jest szczególnie naganne, zatrudnionych w rozgłośni dziennikarzy”.

Czytaj też: Dziennikarze Radia Szczecin składają wypowiedzenia. Duklanowski idzie w zaparte

I dalej: „Stanowczo domagamy się zaprzestania mowy nienawiści oraz hejtu skierowanego przeciwko pracownikom rozgłośni. Jednocześnie sprzeciwiamy się aktom wandalizmu, skierowanym wobec Polskiego Radia Szczecin, które miały miejsce w ostatnim czasie. Głęboko wierzymy, że tylko zachowanie spokoju pozwoli uniknąć kolejnej tragedii”.

„Oczekujemy, że Zarząd Polskiego Radia Szczecin SA w sposób zdecydowany podejmie niezbędne kroki prawne mające na celu ochronę dobrego imienia rozgłośni oraz że zadba o bezpieczeństwo pracowników, tak by mogli bez obaw pełnić dalej swoją misję”.

Powyższa uchwała, przedstawiająca Radio Szczecin w roli ofiary, została ostatecznie odrzucona. 7 osób głosowało za jej przyjęciem, 7 było przeciw, a 1 osoba się wstrzymała. Jej pełna treść również dostępna jest na stronie Monitora Szczecińskiego.

Trzecia uchwała, którą także odrzucono, zawierała apel do Prezesa Wojciecha Włodarskiego o odwołanie z funkcji redaktora naczelnego Radia Szczecin Tomasza Duklanowskiego.

Czytaj też: Reklamodawcy i partnerzy rezygnują ze współpracy z Radiem Szczecin

(HAD, 17.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.