Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 04, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rupert Murdoch przyznaje, że Fox News forsował kłamstwo wyborcze

Rupert Murdoch 11 marca skończy 92 lata, w kwietniu ma zeznawać w procesie przeciwko jego stacji telewizyjnej (fot. Wikimedia Commons/David Shankbone)

Rupert Murdoch w zeznaniu przedprocesowym zgodził się z tezą, że prezenterzy Fox News rozpowszechniali kłamstwa na temat wyborów prezydenckich w 2020 roku. Potwierdził w ten sposób zasadność pozwu Dominion Voting Systems o zniesławienie o wartości 1,6 mld dol. Proces rozpocznie się w połowie kwietnia.

Magnat medialny, stojący m.in. na czele Fox Corporation, podczas zeznań złożonych w zeszłym miesiącu miał powiedzieć, że gospodarze programów – Sean Hannity, Lou Dobbs, Maria Bartiromo – bezpodstawnie twierdzili, iż Joe Biden w sposób bezprawny wygrał wybory. Głównie dzięki intencjonalnym błędom popełnionych przez maszynki do głosowania produkowane przez firmę Dominion. Do dokumentów sądowych dotarł "The New York Times".

Murdoch nie tylko przyznał, że prezenterzy rozpowszechniali kłamstwa na temat wyborów, ale zasugerował, iż takie postępowanie pomaga Foxowi zarabiać. Dokumenty sądowe ujawniły, że gospodarze Fox News, tacy jak Tucker Carlson i Laura Ingraham wiedzieli, iż twierdzenia o fałszowaniu wyborów były bzdurą.

Czytaj też: Jeremy Clarkson może przestać prowadzić "Milionerów" w ITV

W poprzednich pozwach sądowych adwokaci Dominion argumentowali, że gospodarze Fox News wyśmiewali fałszywe twierdzenia Donalda Trumpa o "skradzionych wyborach", jednocześnie promując kłamstwa w telewizji. Sean Hannity, promując tę narrację w swoim programie w czasie największej oglądalności, rzekomo napisał, że Trump "zachowuje się jak szalony".

Murdoch przyznał w swoim zeznaniu, że mógł nakazać sieci, aby nie promowała współpracowników Trumpa, takich jak Sidney Powell i Rudy Giuliani. "Mogłem. Ale tego nie zrobiłem" – powiedział.

Dominion pozwał Fox News i spółkę macierzystą Fox Corporation w marcu 2021 i listopadzie 2021 w sądzie wyższej instancji w Delaware, twierdząc, że sieć telewizji kablowej wzmocniła fałszywe twierdzenia, iż maszyny do głosowania Dominion zostały użyte do sfałszowania wyborów w 2020 roku przeciwko Trumpowi.

Czytaj też: W Polsce sprzedano już ok. 40 tys. egz. autobiografii księcia Harry’ego

(MAC, 04.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.