Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komiks "Dilbert" usunięty z amerykańskich gazet za rasistowskie komentarze twórcy

"Dilbert" to satyra na amerykańskie korporacje, drukowana od 1989 roku (screen: YouTube/ABC 7 Chicago)

Komiks "Dilbert" został usunięty z wielu amerykańskich gazet oraz z niektórych serwisów informacyjnych w odpowiedzi na rasistowskie komentarze jego twórcy. Scott Adams na YouTube nazwał Czarnych Amerykanów "grupą nienawiści" i wezwał białych, aby "trzymali się z dala od Czarnych".

Komentarz Adamsa z 22 lutego był odpowiedzią na sondaż przeprowadzony w internecie, w którym 26 proc. czarnych respondentów stwierdziło, że nie zgadza się ze stwierdzeniem "bycie białym jest w porządku" (21 proc. poddało to twierdzenie w wątpliwość).

Z drukowania komiksu zrezygnowały m.in. "The Boston Globe", "Los Angeles Times" i "The Washington Post". Gannett, największy amerykański wydawca gazet, wydał oświadczenie, że USA Today Network, obejmująca ponad 300 lokalnych mediów w 43 stanach, natychmiast zaprzestaje publikowania kreskówki.

Czytaj też: Telewizyjna reporterka z Florydy zastrzelona w trakcie relacji z miejsca zbrodni

Anti-Defamation League nazwała frazę "bycie białym jest w porządku" symbolem nienawiści i zauważyła, że została ona spopularyzowana w 2017 roku jako kampania trollingowa przez członków cieszącego się złą sławą forum dyskusyjnego 4chan.

– Dokądkolwiek musisz iść, po prostu uciekaj. Bo nie da się tego naprawić. Nie można tego naprawić. Nie sądzę, abym jako biały obywatel Ameryki próbował dalej pomagać czarnym obywatelom. To nie ma sensu. Nie ma już racjonalnego impulsu – mówił m.in. Adams na YouTube.

We wrześniu 2022 roku kreskówka została usunięta z 77 gazet. Firma Lee Enterprises, która jest właścicielem prawie 100 wydawnictw prasowych w USA, rozwiązała wtedy umowę z nieujawnionych powodów. Chodziło najprawdopodobniej o krytykowanie kwestii związanych z klimatem.

Czytaj też: Komisja Europejska zakazuje swoim pracownikom używania TikToka

Po masowej rezygnacji mediów ze współpracy z nim Adams napisał na Twitterze, że jedynie "radził ludziom, aby unikali nienawiści". Zasugerował, że anulowanie jego kreskówki sygnalizuje, iż wolność słowa w Ameryce jest przedmiotem ataku.

"Dilbert" to postać komiksowa stworzona przez Scotta Adamsa, bohater serii jego książek oraz tworzonych codziennie opowiastek komiksowych. Jest alegorią inżyniera pracującego w amerykańskiej korporacji. Funkcjonuje od 1989 roku. Oprócz wersji książkowych powstał serial animowany, który w Polsce był emitowany wyłącznie w nieistniejącym już kanale telewizyjnym Wizja Jeden.

Głos w sprawie zabrał nawet Elon Musk. Właściciel Twittera zarzucił rasizm amerykańskim mediom, ale nie wobec czarnych, a wobec białych oraz Azjatów stwierdzając, że poświęca się im znacznie mniej miejsca i uwagi niż osobom o czarnym kolorze skóry.

Czytaj też: Genialne przemówienia Zełenskiego, które przejdą do historii. Kto mu je pisze?

(MAC, 27.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.