Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Potężne wsparcie finansowe MEiN dla imperium medialnego o. Tadeusza Rydzyka

Fundacja „Nasza Przyszłość” ma 100 proc, udziałów w spółce z o.o. o tej samej nazwie. Spółka córka fundacji prowadzi sprzedaż detaliczną książek (YouTube/Radio Maryja)

Po Telewizji Trwam oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu potężnym wsparciem finansowym Ministerstwa Edukacji i Nauki została objęta wydawnicza część imperium medialnego o. Tadeusza Rydzyka – Fundacja „Nasza Przyszłość”. W ubiegłym roku w trybie pozakonkursowym dostała 570 tys. zł.

Posłanka na Sejm RP Hanna Gill-Piątek w formie poselskiej interpelacji zapytała MEiN o umowy zawarte przez ten resort ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści) lub jego prowincją i fundacjami z nim związanymi w ciągu poprzednich dwóch lat.

Pieniądze MEiN dla Fundacji "Nasza Przyszłość"

Jednym z takich podmiotów jest Fundacja "Nasza Przyszłość". Prowadzi prywatne liceum ogólnokształcące i gimnazjum w Szczecinku, ale jej główny profil jest wydawniczy.

Czytaj też: TVP wyprodukuje międzynarodowy sygnał z wizyty prezydenta Bidena w Polsce

Fundacja ściśle współpracuje z Radiem Maryja i towarzyszącymi mu instytucjami. Oprócz książek, płyt CD i DVD wydaje „Kalendarz Rodziny Radia Maryja” oraz miesięcznik „W Naszej Rodzinie” . Prowadzi wysyłkową dystrybucję książek poprzez drukowany katalog oraz księgarnię internetową.

W kwietniu 2022 roku MEiN zawarło dwie umowy na realizację przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" obejmującego "przygotowanie i przeprowadzenie wycieczek szkolnych związanych z obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki". Dzięki temu na konto Fundacji "Nasza Przyszłość" wpłynęło odpowiednio 9,1 tys. zł i 8,4 tys. zł.

W październiku 2022 roku MEiN wsparło fundację ojców redemptorystów, dotując organizacje szkolnych wycieczek edukacyjnych w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" na podstawie dwóch umów o wartości 9,6 tys. zł oraz 12,8 tys. zł.

Dopiero początek

Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że to dopiero początek. 20 grudnia MEiN podpisało z Fundacją "Nasza Przyszłość" umowę "z zakresu realizacji inwestycji związanej z remontem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych" o wartości 150 tys. zł.

Czytaj też: Tomasz Sakiewicz musi przeprosić Bartosza Kramka, sąd odrzucił skargę kasacyjną

29 grudnia 2022 resort dowodzony przez Przemysława Czarnka zobowiązał się do przekazania "Naszej Przyszłości" 110 tys. zł. Tym razem – jak czytamy w odpowiedzi od MEiN – na "zadanie z zakresu realizacji inwestycji związanej z dostosowaniem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych".

Tego samego dnia resort edukacji i nauki zawarł kolejne dwie umowy na realizację zadania z "zakresu realizacji inwestycji związanej z wyposażeniem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych". Tym razem na konto "Naszej Przyszłości" wpłynęło 180 tys. zł.

Ubiegłoroczne uzgodnienia wieńczy umowa, podpisana również 29 grudnia 2022 roku. Tu celem jest realizacja "inwestycji związanej z budową obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych". Koszt umowy wsparcia MEiN – 90 tys. zł.

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka

Z danych Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że w 2021 roku Fundacja "Nasza Przyszłość" osiągnęła 1,6 mln zysku netto przy przychodach 6,6 mln zł i kosztach 5,8 mln zł. Tadeusz Rydzyk w latach 2002-2014 był prezesem zarządu "Naszej Przyszłości". Teraz zasiada w jej radzie.

Czytaj też: TVP bada przyczyny awarii w TVP Go i TVP Stream

Fundacja „Nasza Przyszłość” ma 100 proc, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o tej samej nazwie. Spółka córka fundacji kontrolowanej przez o. Tadeusza Rydzyka to podmiot czysto komercyjny. Jej działalnością przeważającą jest sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach. Według danych KRS  Nasza Przyszłość spółka z o.o. wypracowała w 2021 roku 425 tys. zysku netto przy przychodach 6,2 mln zł i kosztach 5,7 mln zł.

Wsparcie MEiN dla Fundacji "Nasza Przyszłość" miało formę dotacji celowej pozakonkursowej. – Tego typu wsparcie to redystrybucja pieniędzy, które pochodzą z naszych podatków. Dlatego powinny być przyznawane w sposób jawny w drodze konkursów rozstrzyganych przez komisje z udziałem ekspertów – zauważa Anna Gołębicka, ekonomistka, ekspertka komunikacji i zarządzania.

"Łamanie zasad przyzwoitości"

W jej ocenie MEiN, dotując działalność fundacji kontrolowanej przez o. Tadeusza Rydzyka, chce kupić głosy wyborców, a nie realizować cele związane z rozwojem edukacji i nauki. – MEiN jawnie łamie zasady przyzwoitości, którymi powinien kierować się w takiej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że straci wizerunkowo. Żyjemy w oblężonych twierdzach. Na krytykę resortu ministra Czarnka, po stronie rządowej, pojawi się komunikat: "znowu naszych biją", więc róbmy tak dalej – mówi Anna Gołębicka.

Czytaj też: W obiektach po drukarni Polska Press w Koszalinie powstaje centrum dystrybucji Orlenu i Ruchu

Z odpowiedzi na poselską interpelację wynika, że resort edukacji i nauki wydał 122,9 tys. zł na 64 emisje 30-sekundowego spotu reklamowego w Telewizji Trwam pod tytułem "Laboratoria Przyszłości" w ramach – jak czytamy – "kampanii społecznej popularyzującej naukę oraz budującej zaangażowanie w naukę wśród dzieci, młodzieży oraz lokalnych społeczności".

Tradycyjnie, wielkie wsparcie od MEiN otrzymała Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Akademia Nauk Stosowanych. Najwięcej na przeprowadzenie kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przygotowujących czynnych zawodowo nauczycieli do nauczania etyki w latach akademickich 2021/2022 oraz 2022/2023. W 2021 roku przekazano toruńskiej uczelni na ten cel 60 tys. zł w dwóch transzach. A w 2022 roku 220 tys. zł – w trzech.

Tu również resort Czarnka zastosował formułę dotacji celowej pozakonkursowej.

Kolejny zastrzyk pieniędzy: 70 tys. zł uczelnia o. Tadeusza Rydzyka dostała w maju 2021 na przedsięwzięcie pod nazwą „Wsparcie uczelni niepublicznych w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość".

Czytaj też: Towarzystwo Dziennikarskie apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i innych dziennikarzy więzionych przez białoruski reżim

Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na poselską interpelację, dzięki pomocy państwowej w 2021 roku toruńska szkoła wyższa stworzyła mobilne studio do nagrywania i profesjonalnego montażu zajęć dydaktycznych online. „Aby możliwe było ich archiwizowanie i udostępnianie studentom wszystkich kierunków kształcenia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia uczelni” – czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację.

Relatywnie mniejsze dotacje MEiN dla toruńskiej uczelni w 2021 i 2022 roku to m.in.:

  • 12,6 tys. zł na organizację dodatkowych zajęć dla studentów, którzy z powodu restrykcji pandemicznych przez ostatnie miesiące nauki w liceach byli zdani na nauczanie zdalne.
  • 10 tys. zł na realizację zadania: "Współorganizacja sympozjum naukowego pn. »Reklama alkoholu – promocja pijaństwa i uzależnień«".
  • 6 tys. zł na „realizację projektu Ministra pt. »Legia Akademicka«, polegającym na ochotniczym szkoleniu wojskowym”.

Czytaj też: Eurosport 2 nie pokazał przejazdu Polki na MŚ w snowboardzie, w jego trakcie nadano reklamy

(JF, 20.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.