Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad milion zł wsparcia MEiN dla wydawnictwa, uczelni i mediów o. Tadeusza Rydzyka

Wsparcie resortu edukacji i nauki dostała również wydawnicza fundacja o. redemptorystów (screen: YouTube/Radio Maryja)

Fundacja "Nasza Przyszłość" kontrolowana przez o. Tadeusza Rydzyka dostała w zeszłym roku od Ministerstwa Edukacji i Nauki w trybie pozakonkursowym 570 tys. zł. Na liście obdarowanych przez resort ministra Czarnka nie mogło zabraknąć Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz fundacji - Akademia Nauk Stosowanych.

Posłanka na Sejm RP Hanna Gill-Piątek w formie poselskiej interpelacji zapytała MEiN o umowy zawarte przesz ten resort ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści) lub jego prowincją i fundacjami z nim związanymi w ciągu poprzednich dwóch lat.

Jednym z takich podmiotów jest Fundacja „Nasza Przyszłość”. Prowadzi prywatne liceum ogólnokształcące i gimnazjum w Szczecinku, ale główny jej profil jest wydawniczy.

Fundacja ściśle współpracuje z Radiem Maryja i towarzyszącymi mu instytucjami. Oprócz książek, płyt CD i DVD wydaje „Kalendarz Rodziny Radia Maryja” oraz miesięcznik „W Naszej Rodzinie” . W 2001 roku rozpoczęła wysyłkową dystrybucję książek poprzez drukowany katalog oraz księgarnię internetową.

Z odpowiedzi na poselską interpelację wynika, że MEiN wspomógł hojnie działalność inwestycyjną kontrolowanej przez o. redemptorystów Fundacji. 20 grudnia 2022 r. podpisał z jej warszawską centralą umowę „z zakresu realizacji inwestycji związanej z remontem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych” o wartości 150 tys. zł.

Kilka dni później, 29 grudnia 2022 r., resort ministra Czarnka zobowiązał się do przekazania „Naszej Przyszłości” 110 tys. zł. Tym razem – jak czytamy w odpowiedzi od MEiN – na „zadanie z zakresu realizacji inwestycji związanej z dostosowaniem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych”.
Tego samego dnia, 29 grudnia 2022 r. resort edukacji i nauki zawarł kolejne dwie umowy na realizację zadanie z „zakresu realizacji inwestycji związanej z wyposażeniem obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych”. Tym razem na konto „Naszej Przyszłości” wpłynęło 180 tys. zł

Ubiegłoroczne uzgodnienia wieńczy umowa, podpisana również 29 grudnia 2022 r. Tu celem jest realizacja „inwestycji związanej z budową obiektów niezbędnych dla rozwoju przedszkoli, szkół lub placówek edukacyjnych.”. Koszt umowy wsparcia MEiN - 90 tys. zł.

Wszystkie dotacje miały formę dotacji celowej pozakonkursowej.

Wcześniej fundacja ojca Tadeusza Rydzyka Fundacja „Nasza Przyszłość” była obdarowywana mniejszymi kwotami, ale również – często.

27 kwietnia 2022 roku zawarła dwie umowy na realizację przedsięwzięcia pn. "Poznaj Polskę" obejmującego „przygotowanie i przeprowadzenie wycieczek szkolnych związanych z obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki.”. Dzięki temu na konto fundacji wpłynęło odpowiednio 9,1 tys. zł i 8,4 tys. zł.
W październiku 2022 roku MEiN wsparł fundację ojców redemptorystów dotując organizacje szkolnych wycieczek edukacyjnych w ramach przedsięwzięcia pn. "Poznaj Polskę" na podstawie dwóch umów o wartości 9,6 tys. zł oraz 12,8 tys.
Tu również umowy zostały zawarte w trybie pozakonkursowym.

Wśród podmiotów wspartych przez MEiN znalazła się flagowa instytucja grupy medialnej o. Tadeusza Rydzyka: Telewizja Trwam. Dzięki umowie zawartej w listopadzie 2021 r. między resortem ministra Czarnka i Fundacja Lux Veritatis. dostała 122,9 tys. zł na emisję telewizyjnych spotów reklamowych pn. „Laboratoria Przyszłości” w ramach „kampanii społecznej popularyzującej naukę oraz budującej zaangażowanie w naukę wśród dzieci, młodzieży oraz lokalnych społeczności dostała”.
Realizacja umowy polegała na 64 emisjach 30-sekundowego spotu reklamowego w listopadzie 2021 r..

Wielkim beneficjentem wparcia MEiN okazała się Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademia Nauk Stosowanych. Potężna pomoc z publicznego budżetu resortu poszło na przeprowadzenie kwalifikacyjnych studiów podyplomowych przygotowujących czynnie zawodowo nauczycieli do nauczania etyki w latach akademickich 2021/22 oraz 2022/23. W 2021 r, MEN przekazał toruńskiej uczelni na ten cel 60 tys. zł w dwóch transzach. A w 2022 r. 220 tys. zł w trzech transzach.

Tu również resort Czarnka zastosował formułę dotacji celowej pozakonkursowej.

Kolejny zastrzyk pieniędzy: 70 tys. zł uczelnia o. Tadeusza Rydzyka dostała w maju 2021 r. na przedsięwzięcie pod nazwą „Wsparcie uczelni niepublicznych w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”.
Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na poselska interpelację, dzięki pomocy państwowej w 2021 r. toruńska szkoła wyższa stworzyła mobilne studio do nagrywania i profesjonalnego montażu zajęć dydaktycznych on-line. „Aby możliwe było ich archiwizowanie i udostępnianie studentom wszystkich kierunków kształcenia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I oraz II stopnia uczelni” – czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację.

Relatywnie mniejsze dotacje MEiN dla toruńskiej uczelni w 2021 i 2022 r. to m.in.:
- 12,6 tys. zł na organizację dodatkowych zajęć dla studentów, którzy z powodu restrykcji pandemicznych przez ostatnie miesiące nauki w liceach byli zdani na nauczanie zdalne.

- 10 tys. zł na realizację zadania: "Współorganizacja sympozjum naukowego pn. „Reklama alkoholu promocja pijaństwa i uzależnień”.

- 6 tys. zł na „realizację projektu Ministra pt. „Legia Akademicka”, polegającym na ochotniczym szkoleniu wojskowym.

(jf, 17.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.