Temat: technologie

Dział: INTERNET

Dodano: Styczeń 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spotify zwolni 6 procent pracowników, czyli około 600 osób

Decyzje podejmowane w centrali Spotify w Sztokholmie dotyczą całej globalnej firmy (fot. DAN)

Daniel Ek, szef szwedzkiej platformy streamingowej Spotify, poinformował w poniedziałek pracowników w wewnętrznym newsletterze o konieczności zwolnienia 6 proc. zespołu liczącego 9808 osób. Zwolnienia mają kosztować firmę 35-45 mln euro. Odchodzącym współpracownikom mają zostać zapewnione odprawy średnio w wysokości pięciomiesięcznych pensji.

Nie ujawniono, jakie kraje i w jakim zakresie obejmą zwolnienia. Pracownicy, których będzie to dotyczyć, mają zostać powiadomieni w najbliższych dniach.

Daniel Ek: "Byłem zbyt ambitny"

W centrali firmy w Sztokholmie nie ma organizacji związkowej ani układu zbiorowego. W Szwecji przy zwolnieniach osób na tych samych stanowiskach obowiązuje kolejność zatrudnienia: pierwsi odchodzą nowo przyjęci.

Czytaj też: Alphabet zwolni z Google 12 tys. pracowników

Poinformowano jedynie o zmianach personalnych wśród kadry zarządzającej. Amerykanka Dawn Ostroff przestaje odpowiadać za treści Spotify w USA, w okresie wypowiedzenia będzie doradzać firmie. Awansuje dwóch szwedzkich menedżerów, którzy w praktyce będą pełnić rolę wiceprezesów. Gustav Söderström ma odpowiadać za technologię i produkt, a Alex Norström zarówno za działalność handlową, jak i zawartość platformy.

Powodem takiej decyzji są koszty bieżące działalności, rosnące dwa razy szybciej niż przychody. "Nie jest to do utrzymania w dłuższym okresie. Z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że byłem zbyt ambitny, przedkładając inwestycje przed wzrostem przychodów" – oświadczył Ek.

Gorsze wyniki Spotify od oczekiwanych

Koncern Spotify napotkał trudności ekonomiczne, mimo że stosunkowo łagodnie przeszedł okres pandemii, gdy wiele osób pozostających w domach korzystało z oferty koncernu, która obejmuje m.in. płatny streaming muzyki oraz podcasty. Na koniec września 2022 roku platforma miała na świecie 456 mln użytkowników.

Czytaj też: Paweł Gajewski, bliski współpracownik Jacka Kurskiego, żegna się z TVP

W ostatnim raporcie za trzeci kwartał 2022 roku spółka wykazała obroty w wysokości 3 mld euro, strata operacyjna wzrosła do 228 mln euro, co było gorszym wynikiem od oczekiwanych, wolniej rosły również przychody z reklam. Dane za czwarty kwartał 2022 roku mają zostać podane w przyszłym tygodniu.

Publicystka szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" Towe Böstrom zauważa, że przeprowadzając zwolnienia, Spotify "przystosowuje się do trudniejszej rzeczywistości w pogarszającym się klimacie gospodarczym". "Założona w 2006 roku przez Daniela Eka i Martina Lorentzona firma szybko rozwinęła się i podbiła rynek. Kosztowało to sporo i przyczyniło się do ujemnych wyników, a teraz nadeszła pora na zwiększenie nacisku na rentowność" – podkreśliła Böstrom.

Czytaj też: Kanał Sportowy wysłał dziennikarza do Portugalii w związku z wyborem selekcjonera reprezentacji Polski

(DAN, 24.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.