IWP: zerowy VAT na rynku gazet, czasopism i książek zniwelowałby wzrost cen
Według GUS inflacja na koniec roku wyniosła 16,6 proc.
– Inflacja dała się we znaki rynkowi gazet, czasopism i książek. Gdyby rząd zdecydował się na wprowadzenie zerowej stawki VAT w tych segmentach, pomógłby wydawcom – uważa Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.
W porównaniu z listopadem ubiegłego roku gazety i czasopisma zdrożały o 7,2 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost cen w tym segmencie wyniósł 1,6 proc.
Czytaj też: Wdowa po Jerzym Urbanie właścicielką "Nie". Wydawnictwo ma nową prezeskę
Jednocześnie ceny książek w grudniu w porównaniu z grudniem 2021 roku wzrosły o 12,4 proc. W porównaniu z listopadem 2022 wzrost cen wyniósł 1,7 proc.
– Jak widać, wprowadzenie zerowej stawki VAT pomogłoby ustabilizować rynek i wpłynęłoby pozytywnie na kondycję wydawców – mówi Marek Frąckowiak, prezes IWP. Przyznaje, że i jego Izba, i Polska Izba Książki, z którą wspólnie starają się negocjować zerowy VAT z rządem, dostały już w tej sprawie negatywną odpowiedź. – Ale liczymy na to, że to odpowiedź tymczasowa. Nie ustajemy w staraniach o wprowadzenie takiego rozwiązania. Zwłaszcza że właśnie dzięki naciskom naszym i rządu Komisja Europejska dała taką możliwość, wprowadzając odpowiedni zapis do dyrektywy vatowskiej.
Zdaniem Frąckowiaka mimo wcześniejszych zapowiedzi rząd uznał, że przedsiębiorcy i obywatele mają inne potrzeby. – Ale przyjmujemy, że za jakiś czas zmieni zdanie – mówi prezes IWP. I zwraca uwagę, że problem VAT to nie tylko problem mediów drukowanych, ale również tych, które działają w sferze cyfrowej, w związku ze wzrostem cen przeżywających te same kłopoty. – Musimy się liczyć z tym, że wiele wydawnictw upadnie.
Czytaj też: RAS Polska przegrywa w sądzie z Pereirą, ale teraz szefa Tvp.info pozywa TVN
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 roku w porównaniu z grudniem ub. roku wzrosły o 16,6 proc.
(PAR, 17.01.2023)