TVP pierwsza w pilocie. Ustawa idzie do prac w komisji cyfryzacji
Jeśli przepisy wejdą w życie, stacje Telewizji Polskiej będą musiały być umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów (fot. Piotr Molęcki/East News)
Sejm zdecydował o skierowaniu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej, faworyzującej kanały TVP, do dalszych prac w sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.
W piątek w Sejmie głosowano wniosek większości opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów, za było 219, przeciw 231, a dwóch się wstrzymało. Sejm więc ten wniosek odrzucił. Następnie odbyło się głosowanie nad zaproponowanym przez większość opozycji skierowaniem projektu do komisji kultury i środków przekazu. Głosowało 454 posłów, za było 223, a przeciw – 231, nikt się nie wstrzymał.
Czytaj też: Rząd już nie dopłaca do dekoderów i telewizorów. Wydano tylko 11 proc. planowanej kwoty
Zgodnie z propozycją zaopiniowaną przez prezydium Sejmu projekt trafi więc wyłącznie do prac w komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Termin przedstawienia sprawozdania przez komisję upłynie 6 lutego.
Jeśli przepisy wejdą w życie, kanały Telewizji Polskiej objęte zasadą must carry/must offer będą musiały być umieszczane na pierwszych miejscach list kanałów w sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych (od 1 do 5). Ponadto operatorzy będą musieli przymusowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zgodnie z proponowanymi przez rząd zmianami zasada must carry/must offer przestanie natomiast obejmować TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Po zmianach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w drodze rozporządzenia będzie mogła objąć zasadą obowiązkowego udostępniania przez operatorów również inne kanały – maksymalnie jeszcze 30.
Zmianom przeciwstawiają się m.in. izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów z branży mediów i telekomunikacji. Z kolei Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, zgłosił swoje wątpliwości co do zgodności proponowanych przepisów z konstytucyjnymi standardami ochrony praw człowieka i obywatela.
Czytaj też: Senat przegłosował wykreślenie 2,7 mld dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Ale dotacja wróci
(MNIE, 13.01.2023)