Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mastodon ma 2,5 mln użytkowników. Konkurent Twittera rośnie w siłę

Mastodon to na razie ułamek wielkości Twittera, ale przewaga serwisu Muska może topnieć

Chaos na Twitterze, spowodowany nerwowymi ruchami Elona Muska, przyniósł powodzenie konkurencyjnej sieci społecznościowej Mastodon. Pomiędzy październikiem a listopadem br. (wtedy miliarder przejmował Twitter) istniejący od 2016 roku serwis rozrósł się do ok. 2,5 mln użytkowników.

W tym czasie przeniosło się tam wiele istotnych kont – od twórców przeglądarek internetowych, po zwolenników kryptowalut czy innych sieci społecznościowych. Pomimo wysiłków Muska, próbującego zdyskredytować konkurencyjną platformę, Mastodon zanotował w krótkim czasie wzrost o 800 proc. "Ruszyliśmy od 300 tys. użytkowników i w krótkim czasie osiągnęliśmy 2,5 mln. Coraz więcej mamy tu znanych dziennikarzy, polityków, pisarzy, aktorów, a także rozmaitych organizacji" – napisał założyciel serwisu i jego główny programista Eugen Rochko.

Czytaj też: Twitter nadal tnie koszty. Odchodzi kolejna szefowa

W ostatni weekend Musk na krótko zablokował wszystkie linki do konkurencyjnej usługi i zawiesił użytkowników, którzy tweetowali, używając nazwy Mastodon. Potem uznał, że był to błąd, ale jego postępowanie już zdążono uznać za niewłaściwe. M.in. pod wpływem takich działań do nowego serwisu przeszła Mozilla, twórca popularnej przeglądarki Firefox.

Twitter ma na świecie ponad 1,3 mld użytkowników, z tego aktywnych kont ponad 330 mln.

Czytaj też: Elon Musk szuka CEO dla Twittera. To efekt głosowania na Twitterze

(MAC, 23.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.