Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 14, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Edward Miszczak o zmarłym Mariuszu Walterze: "Jeden życiorys, dwa szczytowe ataki"

Mariusz Walter w przeszłości był prezesem TVN, współzałożycielem i współwłaścicielem grupy ITI, do której należał TVN (screen: YouTube/TVN))

Nie żyje Mariusz Walter, współzałożyciel TVN. Miał 85 lat. "Razem z przyjacielem Janem Wejchertem wyszli z garażu i zupełnie od podstaw powstała telewizja TVN, która była zupełnie nową jakością. W TVN Walter nie zatrudnił nikogo ze starych znajomych, bo chciał postawić na nowe twarze".

O śmierci Waltera poinformował we wtorek wieczorem TVN 24. Walter w przeszłości był prezesem TVN oraz współzałożycielem i współwłaścicielem grupy ITI, do której należał TVN.

Edward Miszczak, wieloletni dyrektor programowy TVN, mówi "Presserwisowi": - To jest facet, o którym zapominamy, że w jednym życiorysie miał dwa szczytowe ataki. Najpierw w TVP otworzył Polakom oczy na świat. Zaczęliśmy w PRL marzyć, a te marzenia dawały Polakom siłę. A potem razem z przyjacielem Janem Wejchertem wyszli z garażu i zupełnie od podstaw powstała telewizja TVN, która była zupełnie nową jakością. W TVN Walter nie zatrudnił nikogo ze starych znajomych, bo chciał postawić na nowe twarze.

Jak dodaje Miszczak, Walter miał jeszcze trzeci wielki celny strzał - TVN 24. - Gdy tworzył tę stację, wszyscy pukali się w czoło, mówiąc, że stać na to tylko media publiczne. A dziś TVN 24 to nie tylko sukces jako stacja, ale też strażnik demokracji - mówi Miszczak "Presserwisowi".

Waltera w mediach społecznościowych wspominali wczoraj dziennikarze i politycy.

"Zmarł Mariusz Walter, niezwykle ciepły, dobry i zakochany po uszy w telewizji Człowiek. Bardzo interesował się światem, tym co się dookoła dzieje i co dzieje się u Ciebie, w Twoim domu, w Twojej rodzinie, czy wszystko aby na pewno dobrze. Bez niego nie byłoby telewizji TVN" - napisał Wojciech Bojanowski, reporter "Faktów" TVN i TVN 24.

"Nie żyje Mariusz Walter, wielka postać polskich mediów. Wprowadzał nowatorskie pomysły. Tworzył nową jakość w mediach. Wielka strata" - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkini Sejmu.

"Dziennikarz, reporter, manager, założyciel telewizji TVN. Bardzo ciepły, dobry człowiek. Wizjoner" - napisał Michał Tracz z "Faktów" TVN.

"Po jednym z programów »Pod napięciem« zadzwonił telefon. »Wronka przyjedź teraz do mnie« - powiedział Mariusz Walter. Pojechaliśmy z producentem programu. Pan Mariusz stał w kuchni, robił kanapki. »Kolacja dla was, dziękuję za świetny program«. Taki był. Jedyny i niepowtarzalny" - stwierdził Marcin Wrona, obecnie korespondent "Faktów" w Stanach Zjednoczonych.

"Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia - firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie" - powiedziała cytowana w komunikacie Katarzyna Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.

Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. Pracował m.in. w Radiu Katowice i TVP Katowice, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy i zaczął pracę w głównej siedzibie TVP. Był odpowiedzialny m.in. za "Turniej miast" czy "Studio 2". Z Telewizji Polskiej odszedł w 1982 roku.

W latach 90. Mariusz Walter kupił telewizję Wisła, a później razem z Janem Wejchertem stworzył TVN. W 2001 roku doprowadził do powstania TVN 24, pierwszej polskiej telewizyjnej stacji informacyjnej. Prezesem TVN był do 2001 roku, a w zarządzie grupy ITI (byłego właściciela TVN) zasiadał do 2012 roku.

W 2001 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

(MNIE, 14.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.