Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Słowenia po referendum wprowadza ustawę o niezależnej telewizji publicznej

Słoweńska telewizja publiczna ma być wolna od wpływów polityków (screen: Voanews.com)

Słoweńcy w niedzielnym referendum poparli ustawę mającą na celu ograniczenie wpływów politycznych i przywrócenie niezależności redakcyjnej telewizji publicznej.

Media i organizacje obywatelskie potępiły stronnicze relacje emitowane przez RTV Slovenija – głównego nadawcę publicznego w kraju, zatrudniającego ponad 2 tys. pracowników. Jej obecne kierownictwo zostało powołane przez były konserwatywny rząd.

Czytaj też: TVP VOD po zmianach w serwisie nie przybyło na razie użytkowników

Rządząca obecnie centrolewicowa koalicja, która w kwietniu wygrała wybory, krótko po objęciu władzy uchwaliła ustawę o reformie RTV. Nadzór nad stacją powierzy instytucjom i grupom społeczeństwa obywatelskiego. Uniemożliwi też rządowi i parlamentowi powoływanie nowego kierownictwa stacji po każdych wyborach.

Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) byłego premiera Janeza Jansy zażądała referendum w ostatniej chwili, aby udaremnić ustawę, po zebraniu 40 tys. podpisów wymaganych zgodnie ze słoweńskim ustawodawstwem. Według danych opublikowanych przez krajową komisję wyborczą ponad 62 proc. wyborców poparło jednak ustawę, otwierając drogę do jej wejścia w życie. 38 proc. głosowało przeciw.

Według raportu organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) z 2022 roku Słowenia według wskaźnika wolności prasy Słowenia spadła z 36. na 54. miejsce.

Czytaj też: Prokuratura musi wznowić postępowanie ws. gróźb wobec Grzegorza Rzeczkowskiego

(MAC, 29.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.