Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT ze skargami na "Wiadomości" i "#Jedziemy" w TVP

Jeden z materiałów, na które zwraca uwagę prof. Tadeusz Kowalski, na tzw. belce zatytułowano: "Kościół na celowniku polityków opozycji" (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wszczęcie procedury skargowej z urzędu w związku z materiałami "Wiadomości" w TVP 1 i programem "#Jedziemy" w TVP Info.

Chodzi o główne wydania "Wiadomości" nadane 13 i 14 listopada, w których pokazano materiały dotyczące ataku nożownika na kierowcę biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza.

Brak dochowania zasad bezstronności

W ocenie prof. Tadeusza Kowalskiego autorzy obu materiałów (są to: Marcin Szewczak, Elżbieta Lamch, Piotr Pawelec i Daria Wójcicka) sugerowali, że atak mógł być sprowokowany działaniami opozycji. Prof. Kowalski wymienia też, że w ich materiałach padają sformułowania: "nienawiść do katolików nakręcają politycy opozycji" czy "mowę nienawiści wobec katolików nasiliły protesty przeciw ochronie życia nienarodzonych dzieci, w których uczestniczyli politycy opozycji". Zwrócił też uwagę, że jeden z felietonów na ten temat na tzw. belce zatytułowano: "Kościół na celowniku polityków opozycji".

Czytaj też: Szydło wymyśliła, Morawiecki zlikwidował. Rząd już nie reformuje mediów przez pełnomocnika

Według prof. Tadeusza Kowalskiego wspomniane materiały "Wiadomości" mogą stanowić naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję treści dyskryminujących ze względu na poglądy polityczne i brak dochowania przez nadawcę publicznego zasad pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności.

Ponadto prof. Tadeusz Kowalski zwrócił się do KRRiT o wszczęcie procedury skargi w związku z emisją 10 listopada w TVP Info programu publicystycznego "#Jedziemy". Goszczący w niej satyryk Jan Pietrzak określił Donalda Tuska mianem "produktu germanizacji i produktu rusyfikacji".

Mowa nienawiści w programie TVP Info?

"To jest może w jednej dziesiątej Polak. Jego polskie cechy czy polska wrażliwość nie obowiązują i nie obchodzą, on tego nie wie, on tego nie zna, on tego nie lubi, on tego nie znosi. To jest produkt naszych okupantów, którzy właśnie takich typków wychowali i oni założyli tutaj partię, która nie ma nic wspólnego z polskością" – stwierdził Pietrzak.

Czytaj też: "Czystą hipokryzją" prezes Agory nazywa apel związkowców o obniżenie pensji dla zarządu

Zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego wypowiedzi Jana Pietrzaka noszą znamiona mowy nienawiści i dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne. Ponadto nie zostały one skomentowane lub przerwane przez prowadzącego program Michała Rachonia.

"W takich sytuacjach prowadzący powinien zareagować i zwrócić uwagę, że gość swoimi, nacechowanymi nienawiścią, wypowiedziami może naruszać prawo" – ocenia prof. Kowalski.

Prof. Tadeusz Kowalski został powołany do KRRiT głosami opozycyjnych senatorów.

Czytaj też: Zdjęcie pijącego dziennikarza na Twitterze. "Ja się zastraszyć nie dam"

(MNIE, 21.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.