Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP w obronie dziennikarza z Bartoszyc. Urząd Miasta nie odpowiada na maile od ponad półtora roku

Urząd Miasta Bartoszyce nie chce udzielać odpowiedzi dziennikarzowi "Gońca Bartoszyckiego" (fot. Goniec Bartoszycki)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP zajęło się sprawą Dariusza Dopierały z "Gońca Bartoszyckiego". Miejscowy Urząd Miasta od ponad półtora roku nie odpowiada na jego przesyłane pocztą elektroniczną wnioski o dostęp do informacji publicznej.

Dariusz Dopierała wielokrotnie wysyłał do Urzędu Miasta w Bartoszycach prośby o komentarz do przygotowywanych artykułów prasowych. Nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi. 

Czytaj też: Wojciech Mucha nie jest już w Polska Press naczelnym "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej"

Urząd Miasta przesłał też pismo do przełożonego Dopierały w "Gazecie Olsztyńskiej" – która jest tytułem nadrzędnym wobec lokalnego "Gońca" – w którym podważał kwalifikacje dziennikarza i oskarżał go o nierzetelność. Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski miał stwierdzić w piśmie, że "informacje, komentarze i wyjaśnienia będą przekazywane redaktorom »Gazety Olsztyńskiej«, ale nie »Gońca Bartoszyckiego«".

CMWP zwraca uwagę, że takie postępowanie urzędu narusza nie tylko Prawo prasowe, ale również prawo o dostępie do informacji publicznej. "Na tym etapie do Urzędu Miasta w Bartoszycach zostało wysłane zawiadomienie o objęciu działań Urzędu monitoringiem pod kątem przestrzegania praw człowieka w zakresie wolności słowa i prasy" – poinformowało CMWP SDP w komunikacie.

Czytaj też: Piast Gliwice odmawia akredytacji dziennikarzowi, który pisze krytycznie o klubie

(PAR, 07.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.