Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Październik 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

162 mln dol. kary dla Google w Indiach. Za praktyki antykonkurencyjne

Google wykorzystał dominującą pozycję na rynkach takich jak wyszukiwarka online i sklep z aplikacjami na Androida (fot. Wikimedia Commons/Lee-Sean Huang)

Indyjski organ ds. konkurencji nakazał firmie Alphabet Inc. zmienić podejście do platformy Android i nałożył na amerykańską firmę technologiczną grzywnę w wysokości 13,38 mld rupii indyjskich (161,95 mln dol.) za praktyki antykonkurencyjne.

Komisja ds. Konkurencji w Indiach (CCI) stwierdziła, że Google wykorzystał dominującą pozycję na rynkach takich jak wyszukiwarka online i sklep z aplikacjami na Androida, aby chronić pozycję swoich aplikacji, takich jak Chrome i YouTube w mobilnych przeglądarkach internetowych i hostingu wideo online.

Czytaj też: Meta sprzeda aplikację graficzną Giphy. A kupiła ją za 315 mln dolarów

CCI zobowiązało Google do zawierania umów dotyczących podziału przychodów z producentami smartfonów zauważając, że brak takich praktyk miał pomóc koncernowi uzyskać wyłączność na swoje usługi wyszukiwania "z całkowitym wyłączeniem konkurentów".

"Rynki powinny mieć możliwość konkurowania na zasadach merytorycznych, a na dominujących graczach (w tym przypadku na Google) spoczywa obowiązek, aby ich zachowanie nie wpływało na tę konkurencję" – napisało CCI w oświadczeniu.

Dochodzenie związane z Androidem w Indiach, rozpoczęte w 2019 roku, jest podobne do sprawy, z którą Google boryka się w Europie. Regulatorzy wydali tam decyzję o nałożeniu na firmę grzywny w wysokości 5 mld dol. za zmuszanie producentów do instalacji jej aplikacji na urządzeniach z Androidem.

Czytaj też: Viaplay wystartuje w Wielkiej Brytanii 1 listopada

CCI zwróciło się również do Google o umożliwienie użytkownikom wyboru wybranej przez nich wyszukiwarki dla wszystkich odpowiednich usług podczas pierwszej konfiguracji telefonu.

Według Counterpoint Research, system operacyjny Android firmy Google obsługuje 97 proc. z 600 mln smartfonów w Indiach.

Czytaj też: Platforma Meta w metaverse nie spełnia oczekiwań. Awatary mało realistyczne

(MAC, 21.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.