Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 19, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP 3 Łódź i Radio Łódź naruszyły zasady prawdy i obiektywizmu. Według REM to "media propagandowe"

W materiale TVP 3 Łódź Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, wielokrotna kandydatka ugrupowań prawicowych, oraz Wojciech Bednarek, były działacz Platformy Obywatelskiej, zostali przedstawieni jako społecznicy (screen: Tvp.pl)

Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarki Monika Borkowska z TVP 3 Łódź oraz Aleksandra Matuszewska z Radia Łódź w swoich materiałach z 11 lipca 2022 roku naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu oraz szacunku i tolerancji Karty etycznej mediów. W ich materiałach polityków krytykujących działania miasta przedstawiano jako społeczników.

Skargę do REM na te materiały w imieniu Urzędu Miasta Łodzi złożył Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. Felietony dziennikarek dotyczyły spółki Łódzkie Nieruchomości, utworzonej przez miasto.

"Działacze społeczni" byli w rzeczywistości politykami

Dziennikarce TVP 3 Łódź rzecznik prezydenta miasta zarzucił, że cytowała wypowiedzi osób przedstawionych w materiale jako społecznicy, podczas gdy tak naprawdę byli to politycy – Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, wielokrotna kandydatka ugrupowań prawicowych, oraz Wojciech Bednarek, były działacz Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: TVP i Polsat ukarane za promowanie swoich imprez sylwestrowych w newsach

"W załączonej transkrypcji skarżonego materiału mówią oni o zorganizowanej grupie przestępczej i mafii, które rządzą miastem Łódź. Były działacz PO mówi również o tym, że wspomniana spółka chce zacharapcić kolejne 40 wyremontowanych kamienic" – opisywała REM.

Podobne zarzuty rzecznik prezydenta miasta wysunął pod adresem dziennikarki Polskiego Radia Łódź. W jej materiale wystąpiła ta sama "działaczka społeczna", a w rzeczywistości polityczka, co w TVP 3 Łódź, która stwierdziła, że nowa spółka ma "wziąć w posiadanie" wyremontowane budynki, co będzie "wyprowadzeniem majątku do prywatnej spółki".

REM: "Trudno te media określać inaczej niż propagandowe"

REM podzieliła zdanie rzecznika prezydenta miasta i uznała, że w skarżonych przez niego materiałach dziennikarki TVP 3 Łódź i Polskiego Radia Łódź naruszyły zasady prawdy, obiektywizmu oraz szacunku i tolerancji.

Czytaj też: Związek Cyfrowa Polska za wyłączeniem radia analogowego do 2030 roku

"Ukrywanie lokalnych polityków pod określeniem działaczy społecznych narusza zasadę prawdy, tak samo jak określenie spółki miejskiej mianem prywatnej. Zastępowanie zarządzania przez spółkę określeniami: wziąć w posiadanie i zacharapcić narusza obiektywizm przekazu. Używanie określeń mafia i zorganizowana grupa przestępcza wobec miejskich urzędników narusza ich dobra osobiste, chronione prawem. Robią to lokalni politycy, ale dziennikarki nie reagują ani na pomówienia, ani na insynuacje (wyprowadzenie majątku do prywatnej spółki)" – uzasadniła REM.

Rada Etyki Mediów podkreśliła, że użyte w materiałach TVP 3 Łódź i Radia Łódź techniki manipulacji są podobne do tych, które stosują "Wiadomości" TVP 1. "Trudno zatem te media określać inaczej niż propagandowe" – skonkludowała REM.

Czytaj też: Konkurs dla gwiazd oddziałów TVP. Na czele jury były prezes Jacek Kurski

(MNIE, 19.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.