Temat: wolność słowa

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Indyjski dziennikarz zatrzymany za tweet z 2018 roku wyjdzie za kaucją

Mohammed Zubair i jego serwis informacyjny nigdy nie cieszyli się sympatią indyjskich władz (screen: YouTube/Zee Hindustan)

Sąd Najwyższy Indii w środę podjął decyzję o zwolnieniu za kaucją Mohammeda Zubaira, który od trzech tygodni przebywał w areszcie za znieważenie uczuć religijnych. Chodzi o jego wpis na Twitterze z 2018 roku.

39-letni dziennikarz miał obrazić Hindusów, komentując zmianę nazwy jednego z hoteli. Przywołał bowiem postać Hannumana, występującą w hinduizmie jako oddany sługa króla małp. Zubair jest muzułmaninem.

Czytaj też: Proces Elon Musk vs. Twitter w październiku

Zubair i Pratik Sinha w 2017 roku założyli Alt News, serwis o charakterze śledczym. Ich głównym zajęciem jest weryfikowanie fałszywych wiadomości publikowanych przez prawicowe hinduskie portale, a także twierdzeń rozpowszechnianych przez rządzącą w tym kraju prawicową Indyjską Partię Ludową.

(MAC, 21.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.