Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 01, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dezinformację o klimacie najczęściej szerzą politycy i rząd - wskazuje raport ISP

Zmiany klimatyczne są dopiero na siódmym miejscu wśród tematów podejmowanych w rozmowach przez Polaków (fot: Chris Gallagher/Unsplash)

Niemal połowa badanych Polaków spotkała się w ostatnim czasie z dezinformacją dotyczącą klimatu i polityki klimatycznej - wynika z najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych. Jako źródło dezinformacji niemal połowa badanych wskazała polityków.

"Podatność polskiego społeczeństwa na dezinformację dotyczącą klimatu i zmian klimatycznych jest wysoka i wynika ze złożoności zagadnień związanych ze zmianą klimatu, niewystarczającego poziomu wiedzy, kompetencji medialnych oraz upolitycznienia tego tematu" - informuje ISP w komentarzu do raportu z najnowszego badania "Dezinformacja wokół klimatu i polityki klimatycznej. Opinie Polek i Polaków".

Według badania na ocenę faktów związanych z kryzysem klimatycznym wpływają wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania oraz sympatie polityczne. Najrzadziej wątpią w kryzys klimatyczny kobiety i osoby o wyższym poziomie wykształcenia. Najbardziej sceptyczni są mieszkańcy wsi oraz bezrobotni. Wśród zwolenników partii politycznych, najwięcej denialistów klimatycznych jest w grupie sympatyków Konfederacji Wolność i Niepodległość. Najmniej sceptyków zgromadzonych jest wokół Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Aż 44 proc. badanych spotkało się w ostatnich kilku miesiącach z dezinformacją dotyczącą kwestii klimatycznych. Jednocześnie jedna trzecia osób, które napotkały na fałszywe wiadomości, nic z tym faktem nie zrobiła. Polacy nie weryfikują informacji, które do nich docierają, nawet jeżeli uznają je za fałszywe.

Wśród źródeł dezinformacji związanej z klimatem 45 proc. badanych wskazało polityków, 30 proc. - członków polskiego rządu. Na dalszych miejscach znalazły się firmy związane z paliwami kopalnymi (27 proc.) oraz biznes i międzynarodowe korporacje (25 proc.).

Choć 56 proc. respondentów wskazało, że interesuje się zagadnieniami związanymi z klimatem, to temat nie dominuje w dyskusjach Polaków. Na 12 wymienionych w ankiecie zagadnień znalazł się na siódmym miejscu. Najwięcej uwagi poświęcamy zagrożeniu wybuchem wojny w Polsce w związku z agresją Rosji na Ukrainę (75 proc.) oraz sytuacji gospodarczej (73 proc.).

"Klimat okazał się kolejnym tematem wpisującym się w istniejące podziały społeczne. Budowanie odporności na dezinformację w tym obszarze w Polsce będzie wymagało szeroko zakrojonych działań kierowanych do różnych grup społecznych, które w odmienny sposób nie tylko postrzegają problem zmiany klimatu, ale także wykorzystują i uznają za wiarygodne różne źródła wiedzy o świecie" - wskazują autorzy raportu.

(PAR, 01.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.