Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prywatne telewizje chcą rekompensaty za pozostawienie w starym systemie tylko TVP

Proces przełączeń na nowy system emisji trwał od końca marca (fot. Pixabay.com)

Grupa Polsat, Grupa TVN, Kino Polska TV i Telewizja Puls we wspólnym oświadczeniu poinformowały, że będą domagały się od Skarbu Państwa rekompensaty za straty związane z nadawaniem w starym standardzie naziemnym tyko kanałów TVP.

27 czerwca kończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych kanałów telewizyjnych.

2,5 mln widzów tylko z TVP

W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji multipleks TVP może pozostać w starym systemie aż do końca 2023 roku. Z kolei prywatni nadawcy musieli przełączyć się na nowy standard. W konsekwencji spadł zasięg ich kanałów, a co za tym idzie, zmniejszyły się przychody z reklam. Nie wszystkie gospodarstwa domowe mają bowiem sprzęt odbierający kanały w nowym systemie.

Czytaj też: Członkowie rady programowej TVP ze skargą na "für Deutschland" w „Wiadomościach"

"W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych" – podano w oświadczeniu prywatnych nadawców.

Jak dodano, są to niesprawiedliwe działania, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ich ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych.

Prywatni nadawcy chcą rekompensaty

"Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców" – podkreślono.

Czytaj też: Związkowcy z RASP wydali oświadczenie ws. Lisa, bo redakcja „ma prawo wiedzieć”

Prywatni nadawcy na spotkaniach z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radą Radiofonii i Telewizji omawiali kolejne propozycje, które miały im zrekompensować brak ich emisji w starym standardzie. Komercyjne telewizje chciały np. przesunięcia terminu przełączeń dla całego rynku lub tymczasowej emisji ich kanałów w starym systemie na testowym multipleksie. Te rozwiązania zostały jednak przez UKE i KRRiT odrzucone, a ostatecznie rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Proces przełączeń na nowy system emisji trwał od końca marca. Ostatni etap, obejmujący województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie, odbywa się dziś.

Czytaj też: Prezes RASP pisze do pracowników po rewelacjach o Lisie. "Nasza reakcja jest adekwatna"

(MNIE, 27.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.