Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruch negocjuje z tytułami lokalnymi. 400 tys. nakładu tygodniowo może zniknąć z sieci

Ponad 40 tytułów jest dystrybuowanych w sieci sklepów Biedronka we współpracy z Ruchem (fot. Piotr Molecki/East News)

Ponad 40 wydawców lokalnych, dysponujących 70 tytułami, może zniknąć z sieci dystrybucyjnej Ruchu. Umowy będą wypowiadane, jeśli wydawcy nie podejmą renegocjacji warunków współpracy z kolporterem. Chodzi o około 400 tysięcy nakładu tygodniowo.

Propozycje przemodelowania rozliczeń Ruch wysyła od kilku tygodni. Jeśli wydawcy nie wyrażą chęci renegocjowania umowy kolportażowej, ich tytuły znikną z sieci spółki.

Ruch wypowiada umowy

Ruch proponuje nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości 15-20 groszy od każdego egzemplarza wprowadzonego do sprzedaży. Wydawcy nie odpowiadali na pierwsze pisma w tej sprawie, uznając, że to propozycja niepoważna. Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że Ruch wypowiedział już umowę dystrybucji sześciu gazetom lokalnym – maile z taką wiadomością odebrały "Gazeta Radomszczańska", "Tygodnik Starachowicki", "Tygodnik Konecki", "Tygodnik Skarżycki", "Nowiny Raciborskie" i "Nowiny Wodzisławskie".

Czytaj też: Apelacja w sprawie Sakiewicza, Kramka i niemieckiego zdjęcia propagandowego

Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych: – Wobec tej decyzji Ruchu musimy zastanowimy się, jak działać. To jest bardzo trudna sytuacja, szczególnie dla tych, którzy notują duży procent sprzedaży w Ruchu. 

Do "Tygodnika Zamojskiego" nie dotarły jeszcze pisma z Ruchu. – W ostatnim czasie większość gazet zwiększyła cenę ze względu na koszty papieru, więc automatycznie kolporterzy na tym zyskali, a wydawcy nie – mówi Michał Kamiński, redaktor naczelny i dyrektor Wydawnictwa Zamojskiego, które wydaje "Tygodnik Zamojski".

Jak tłumaczy Kamiński, "Tygodnik Zamojski" większą sprzedaż ma w punktach Garmondu. – Obecnie jesteśmy w trakcie negocjacji nowej umowy, bo starą Garmond wypowiedział dwa miesiące temu – dodaje.

Mniej prasy w sklepach Biedronka?

Tytuły, które nie podejmą renegocjacji umów, znikną także m.in. ze sklepów sieci Biedronka, które współpracują z Ruchem. – Docierają do nas sygnały o podejmowanych przez Ruch decyzjach w związku ze strategią spółki, ale nie komentujemy tej sprawy. Ewentualne decyzje w naszej firmie zawsze będą miały na celu dobro naszych klientów – mówi Jan Kołodyński, młodszy menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

Czytaj też: Wiceprezes SDP Mariusz Pilis kandydatem do władz Europejskiej Federacji Dziennikarzy

Sieć sklepów Biedronka we współpracy z Ruchem sprzedaje aktualnie 43 tytuły lokalne, zrzeszone w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych. Można je kupić w ponad 200 miejscowościach. 

– Pomimo faktu, że dany wydawca otrzymał wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia zgodnym z zapisami w obowiązującej nas umowie, jego tytuł nadal jest dostarczany do sieci Biedronka (oczywiście przy założeniu, że dany tytuł znajduje się na liście asortymentowej sieci Biedronka). Po tym okresie Ruch SA automatycznie zaprzestanie dystrybucji danego tytułu – mówi Karina Zawadzka, kierowniczka zespołu współpracy z wydawcami.

Zawadzka dodaje, że żaden z tych wydawców na razie nie wyraził chęci powrotu do renegocjacji umowy kolportażowej.

Czytaj też: Sąd utrzymał karę dla Superstacji za program Kuby Wątłego, ale nadawca wniósł skargę kasacyjną

(BAE, 13.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.