Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd utrzymał karę dla Superstacji za program Kuby Wątłego, ale nadawca wniósł skargę kasacyjną

W programie z lutego 2017 gościem Kuby Wątłego w "Krzywym zwierciadle" był pisarz Tomasz Jastrun. Wtedy padły obelżywe słowa (screen: YouTube/Superstacja)

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał karę dla nadawcy Superstacji (Telewizja Polsat) za program "Krzywe zwierciadło", w którym Kuba Wątły nazwał dziennikarzy TVP "brudnymi, śmierdzącymi gnidami". Od wyroku nadawca wniósł jednak skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

W programie z lutego 2017 gościem Kuby Wątłego w "Krzywym zwierciadle" był pisarz Tomasz Jastrun. "Co pan myśli o tych brudnych, śmierdzących gnidach, które nazywają się dziennikarzami, a firmują ten rynsztok w telewizji publicznej?" – zapytał Wątły pisarza.

"Treści propagujące mowę nienawiści"

Jastrun odpowiedział: "Jakoś nie ma tak dużo we mnie gniewu, chociaż trochę jest, ale jest dużo współczucia. To znaczy, ja uważam, że trudno o coś bardziej podłego niż nakłaniać ludzi do podłości, czyli obwiniam głównie szefów".

Czytaj też: Apelacja w sprawie Sakiewicza, Kramka i niemieckiego zdjęcia propagandowego

Jeszcze w lutym 2017 roku Superstacja przeprosiła widzów i dziennikarzy TVP za ten odcinek i na kilka miesięcy zawiesiła emisję programu "Krzywe zwierciadło".

KRRiT nałożyła karę na program  w październiku 2017 roku, tłumacząc, że były to "treści propagujące mowę nienawiści i agresję oraz działania sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym".

Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego

Nadawca w ramach kary miał zapłacić 100 tys. zł. Superstacja złożyła jednak odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. Po jego rozpoznaniu sąd zmienił wymiar kary na 75 tys. zł, jednocześnie oddalając odwołanie w pozostałym zakresie. Od tego wyroku nadawca złożył jednak apelację, którą Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił.

Czytaj też: Fundacja OKO zorganizuje szkolenia dla prawników na temat pozwów SLAPP

"Sąd Apelacyjny w Warszawie wskazał, że użyte przez prowadzącego wypowiedzi nie mogą być akceptowane w społeczeństwie demokratycznym, szczególnie wobec narastającej brutalizacji języka i mowy nienawiści, co z kolei prowadzi do eskalacji agresji" – podała Krajowa Rada w sprawozdaniu rocznym.

– Od wyroku nadawca wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego – informuje Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT.

Obecnie Superstacja nadaje jako Wydarzenia 24, a Wątły nie jest już pracownikiem Grupy Polsat Plus. Tworzył m.in. internetowe Halo.Radio.

Czytaj też: Wiceprezes SDP Mariusz Pilis kandydatem do władz Europejskiej Federacji Dziennikarzy

(MNIE, 13.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.