Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 30, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizja Polska nie realizuje misji. Tak uważa część rady programowej

Rada programowa TVP to ciało doradcze, liczące 15 członków, spośród których 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, a pięciu Rada Mediów Narodowych (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Pięcioro członków rady programowej TVP złożyło zdanie odrębne do przyjęcia sprawozdania z realizacji misji publicznej w 2021 roku. Ich zdaniem Telewizja Polska nie realizuje misji, bo nie emituje bezstronnego przekazu informacyjnego.

Sprawozdanie zarządu z realizacji misji publicznej w 2021 roku rada programowa TVP przyjęła w 26 maja. Zdanie odrębne złożyła część jej członków.

Brak bezstronności i rzetelności w TVP

Joanna Scheuring-Wielgus, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft przypomnieli, że w ostatnich miesiącach, w odpowiedzi na składane przez nich skargi, kilkakrotnie otrzymali od Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiT, odpowiedzi z informacją o stwierdzeniu braku bezstronności i rzetelności przekazów TVP.

Czytaj też: Jak dużo zarobiły media na kampanii Polskiego Ładu? TVP prawie 2 mln złotych

Chodzi m.in. o odpowiedź na skargę za wielokrotne przypominanie w "Wiadomościach" słów Donalda Tuska po niemiecku – "für Deutschland". "W ocenie KRRiT zastosowanie tego zabiegu nie stanowiło bezstronnej informacji w rozumieniu art. 21 ustawy (...), do realizacji którego TVP SA jest zobowiązana" – stwierdził w połowie maja Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady, opowiadając na skargę Krzysztofa Lufta, Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i Janusza Daszczyńskiego, członków rady programowej TVP. 

Także w listopadzie 2021 roku KRRiT w odpowiedzi na inną skargę Krzysztofa Lufta podała, że zastosowane przez "Wiadomości" środki (np. wielokrotne wplatanie do materiałów słów "für Deutschland", wypowiedzianych przez Tuska) nie stanowiły bezstronnej informacji w rozumieniu przepisów ustawy medialnej.

TVP tubą propagandową rządu

"Takie same odpowiedzi na skargi dotyczące »Wiadomości« i TVP Info, otrzymywało w ciągu ostatnich miesięcy również wielu telewidzów" – podkreślili Joanna Scheuring-Wielgus, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Artur Andrysiak, Janusz Daszczyński i Krzysztof Luft w zdaniu odrębnym do uchwały rady programowej o zaakceptowaniu sprawozdania zarządu o realizacji misji publicznej w 2021 roku.

Czytaj też: Wyrok skazujący Ewę Siedlecką na grzywnę uchylony przez sąd okręgowy

Ich zdaniem odpowiedzi KRRiT oznaczają, że misja publiczna w zakresie informacji i publicystyki nie była wykonywana przez TVP zgodnie z ustawą. "Zarówno program informacyjny TVP Info, jak i audycje informacyjne i publicystyczne nadawane na innych antenach zostały zamienione w tubę propagandową rządu i rządzącej partii, na skalę niespotykaną w demokratycznym świecie" – stwierdzili.

Krzysztof Luft, członek rady programowej TVP, a w przeszłości zasiadający w KRRiT, tłumaczy "Presserwisowi", że rada programowa nigdy nie zgodziła się na propozycję części jej członków w sprawie zamówienie zewnętrznych ekspertyz, oceniających programy informacyjne i publicystyczne TVP. – Dlatego w tej sprawie zwracamy się do KRRiT. Jest to bowiem organ powołany między innymi do tego, aby pilnować realizowania przepisów Ustawy o radiofonii i telewizji przez nadawców i nie ma w Polsce ważniejszego autorytetu w tej sprawie – mówi Luft.

Jak dodaje, rada programowa TVP, powołana do doradzania w sprawach programowych, nie powinna pomijać stanowisk KRRiT. – Widocznie pozostałym członkom nie przeszkadza fakt notorycznego naruszania przepisów ustawy przez TVP, co regularnie stwierdza KRRiT – ocenia.

Przywrócenie podstawowych zasad

Ponadto na posiedzeniu 26 maja większość rady programowej odrzuciła w głosowaniu zgłoszony przez Krzysztofa Lufta projekt uchwały w sprawie łamania przez TVP art. 21 Ustawy o radiofonii i telewizji.

Czytaj też: Wydawca "Sieci" z mniejszymi przychodami i zyskiem w 2021 roku

"W związku z regularnym stwierdzaniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w odpowiedzi na skargi, naruszania art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji w audycjach informacyjnych TVP, Rada Programowa TVP oczekuje od Zarządu TVP S.A. podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań, w celu przywrócenia przestrzegania prawa i podstawowych zasad określonych w Ustawie" – można przeczytać w odrzuconej przez radę programową uchwale.

Rada programowa TVP to ciało doradcze, liczące 15 członków, spośród których 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, a pięciu Rada Mediów Narodowych spośród propozycji nadesłanych przez organizacje działające w sferze mediów i kultury.

Przewodniczącym rady jest senator PiS Wojciech Skurkiewicz, a wiceprzewodniczącymi działacz PSL Artur Andrysiak i poseł PiS Waldemar Andzel.

Czytaj też: Kto może zostać następcą Tomasza Lisa w "Newsweek Polska", a kto nie powinien?

(MNIE, 30.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.