Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 26, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz Pablo G. pozostanie przez kolejne trzy miesiące w areszcie

Pablo G. usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polscem za co grozi kara do 10 lat więzienia (fot. Twitter/RSF)

Dziennikarz zatrzymany pod koniec lutego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji pozostanie w areszcie przez kolejne trzy miesiące – wynika z wydanego w środę postanowienia Sądu Okręgowego w Przemyślu.

Jak mówi "Presserwisowi" reprezentujący Pabla G. mecenas Bartosz Rogała, mężczyzna pozostanie przez ten czas w areszcie śledczym w Radomiu, gdzie będą kontynuowane wobec niego czynności procesowe. Za ich realizację odpowiada Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie.

Hiszpański freelancer agentem GRU?

Pablo G., zatrzymany przez ABW 28 lutego w Przemyślu, usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce, za co grozi kara do 10 lat więzienia. Mężczyzna miał przy sobie dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości. W rosyjskim paszporcie widniało nazwisko jego ojca, z kolei w hiszpańskim nazwisko matki.

Czytaj też: RAS Polska nie zaprzecza, że w sprawie zachowań Tomasza Lisa pracowała komisja

Polskie władze twierdzą, że hiszpański freelancer, który relacjonował wojnę w Ukrainie dla Público i telewizji la Sexta, został zidentyfikowany jako agent GRU – Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Na początku marca Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, informował, że Pablo G. podczas pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju, oraz że służby zabezpieczyły wiele dowodów, które zostaną poddane szczegółowej analizie.

"Prokuratura będzie potrzebowała co najmniej roku"

Jak twierdzi mecenas Rogała, w sprawach dotyczących zarzutów o szpiegostwo samo postępowanie przygotowawcze może potrwać nawet kilka lat. – Zanim prokuratura zdecyduje się zakończyć śledztwo skierowaniem aktu oskarżenia lub umorzeniem sprawy, będzie potrzebowała co najmniej roku, by sfinalizować wykonywanie czynności procesowych w Polsce i za granicą – tłumaczy mecenas, dodając, że przy przedłużającym się śledztwie sąd lub prokuratura mogą zdecydować o wypuszczeniu podejrzanego z aresztu przy jednoczesnym zastosowaniu trzech środków: poręczenia majątkowego, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju po uprzednim skonfiskowaniu paszportu.

Czytaj też: Prywatne media nie wejdą na zjazd "Solidarności" w Zakopanem. Ale sobie radzą

Za zatrzymanym Pablem G. wstawiły się organizacje dziennikarskie – Reporterzy bez Granic oraz Międzynarodowy Instytut Prasy, które domagają się od polskiego rządu podania szczegółów uzasadniających konieczność dalszego pobytu mężczyzny w areszcie. O jego wypuszczenie na wolność apeluje również grupa hiszpańskich polityków, którzy zorganizowali w Madrycie protest.

Mecenas Rogała mówi "Presserwisowi", że Pablo G. pozostaje z nim w codziennym kontakcie telefonicznym. Adwokat pośredniczy również w kontaktach G. z jego rodziną w Hiszpanii.

Czytaj też: Lis, Żakowski, Władyka i Wołek. Trzódka w Tok FM, czyli (nie)pełna zgoda

(MZD, 26.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.