Dziennikarze krajowi i z mediów polonijnych nagrodzeni przez Senat RP
Senat RP honorował laureatów od razu za dwa lata, ponieważ raz uroczystościom przeszkodziła pandemia (screen: Twitter.com/PolskiSenat)
W piątek wręczono nagrody i wyróżnienia w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu za lata 2020 i 2021. Uhonorowano zbiorczo laureatów dwóch edycji, ponieważ raz uroczystość nie odbyła się ze względu na pandemię.
Za rok 2020 w 15. edycji konkursu pt. "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny" dyplomy otrzymali: Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy za film "Polska nuta" (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Szkurłat z Radia Kraków (III nagroda), Ewa Trzcińska z portalu Polacywewłoszech.com (III nagroda), Sława Ratajczak z portalu Gazeta Rynek – Hamburg (wyróżnienie).
Czytaj też: Media nawołują do walki z dezinformacją, ale same mają trudności z weryfikacją informacji
Za rok 2021 w 16. edycji pt. "Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada" laureatami zostali: Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Trzcińska z portalu Polacywewłoszech.com (III nagroda), Joanna Gąska z Radia Kraków (III nagroda), Tomasz Wolff z "Głosu", gazety Polaków w Republice Czeskiej (wyróżnienie).
🎙️🖊️🎥 Polscy i polonijni dziennikarze otrzymali Nagrody Marszałka Senatu w konkursach za 2020 i 2021 r. Nagrody wręczył Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, przewodniczący jury konkursu. pic.twitter.com/9BLC15gVZQ
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) April 22, 2022
W imieniu nagrodzonych dziękowała Sylwia Pajgert. – Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie stowarzyszenia Polska Nuta pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać. Dlatego że tam jest ich dom i aby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać – mówiła. Współautor nagrodzonego filmu Wiktor Pajgert pozostał w ogarniętej wojną Ukrainie.
Czytaj też: Andrzej Rysuje Milewski: Rysuję to, co mnie śmieszy, a śmieszy mnie PiS
(MAC, 25.04.2022)