Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 21, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RSF wstawia się za Tomaszem Piątkiem w sprawie karnej o zniesławienie pułkownika

Tomasz Piątek jest autorem książek: "Macierewicz. Jak to się stało", "Macierewicz i jego tajemnice", a także "Morawiecki i jego tajemnice" (screen YouTube/SEKIELSKI BROTHERS STUDIO)

W sprawie dziennikarza Tomasza Piątka toczy się sprawa karna o zniesławienie płk. Krzysztofa Gaja, byłego doradcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do spraw wojskowych. Reporterzy bez Granic bronią dziennikarza.

Sprawa dotyczy zawartych w książce Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice" stwierdzeń dotyczących powiązań Krzysztofa Gaja z Rosją. Piątek nazwał go antyukraińskim i proputinowskim, za co pułkownik wytoczył mu sprawę karną.

"Nie wyobrażam sobie innego wyroku niż uniewinniający"

Przedmiotem sprawy jest również o apel publicystyczny zamieszczony na stronie tygodnika "Polityka", gdzie dziennikarz nawoływał, żeby wyjaśnić aferę Macierewicza do końca i wśród jego współpracowników wymienił Gaja. Proces toczy się od czterech lat i jest tajny. Ostatnia rozprawa odbyła się w środę.

Czytaj też: Wikipedia upomniana przez Kreml za artykuł dotyczący Putina

"Laureat nagrody RSF Press Freedom Award Tomasz Piątek jest celem postępowania karnego w związku z doniesieniami o polskim oficerze wojskowym szerzącym od 2014 roku antyukraińską propagandę. Sąd Okręgowy w Warszawie musi wziąć pod uwagę publiczny interes wypowiedzi dziennikarza" – zaapelowali do sądu Reporterzy bez Granic. 

– Nie wyobrażam sobie, żeby mógł zapaść inny wyrok niż uniewinniający – zaznacza Tomasz Piątek w rozmowie z "Presserwisem". – Jednak gdyby do tego doszło, oznaczałoby to, że w Polsce proputinowscy, prokremlowscy hejterzy są pod specjalną ochroną naszej władzy i nie wolno ich krytykować – dodaje dziennikarz.

Czytaj też: Jacek Harłukowicz przechodzi z "Gazety Wyborczej" do Onetu

(BAE, 21.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.