Agencja Informacyjna Polska Press właściwie przestała istnieć - nie agreguje treści i ich nie sprzedaje. "Zmiana roli"
Agencja Informacyjna Polska Press miała być w 2015 roku odpowiedzią PPG na ofertę Polskiej Agencji Prasowej (fot. AbsolutVision/Unsplash)
Agencja Informacyjna Polska Press (AIP) przestała istnieć jako platforma do agregowania i sprzedawania treści tworzonych przez regionalne redakcje koncernu i zespół "Polski. Metropolii Warszawskiej". - Obecnie AIP pełni rolę wewnętrznego narzędzia w ramach mediów Polska Press Grupy - potwierdza Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy PPG.
Agencja Informacyjna Polska Press, która powstała 1 stycznia 2015 roku, miała być odpowiedzą Polska Press na ofertę Polskiej Agencji Prasowej. PP zrezygnowała wtedy z usług PAP i postanowiła sama tworzyć ogólnopolski serwis na bazie materiałów z redakcji regionalnych dzienników należących do grupy. Przez lata nie udało się jednak AIP zainteresować rynku swoją ofertą. Po zakupie Polska Press Grupy przez PKN Orlen w grudniu 2020 roku (od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau Capital Group) przyszłość AIP stanęła pod znakiem zapytania.
Czytaj też: Dorota Kania na czele Instytutu Dziennikarstwa Polska Press. Dla młodych dziennikarzy
Ostatnie aktywności AIP w mediach społecznościowych pochodzą z października ubiegłego roku (Facebook) lub nawet lutego 2021 roku (Twitter). Redaktor naczelny AIP Wojciech Rogacin w rozmowie z "Presserwisem" zapewnia jednak: - Jeżeli do agencji trafia coś, co może zainteresować regiony, bierzemy to.
- AIP nie istnieje, nie ma tam bieżących informacji, nikt o agencji nie wspomina na kolegiach. Na platformę trafiają już tylko niektóre zdjęcia fotoreporterów redakcji regionalnych - mówią jednak inni dziennikarze Polska Press.
Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy PPG: - Niewykluczone, że rola AIP ulegnie zmianie w ramach trwających prac, związanych z wdrażaniem rozwiązań generujących synergię pomiędzy poszczególnymi tytułami PPG - mówi "Presserwisowi".
(PAR, 08.04.2022)