Discovery podejmie kroki prawne wobec Polski za lex TVN
Amerykańskie Discovery jest właścicielem TVN (fot. Paweł Wodzyński/East News)
Spółka Discovery zdecydowała, że podejmie kroki prawne w związku z naruszeniem przez rząd w Polsce polsko-amerykańskiego dwustronnego traktatu inwestycyjnego.
Spółka zdecydowała się na taki krok po decyzji Sejmu o przyjęciu nowelizacji ustawy medialnej, tzw. lex TVN. O swojej decyzji Discovery powiadomiło już polski rząd i prezydenta Andrzeja Dudę.
"Ustawa jest najnowszym zamachem na niezależne media i wolność prasy. Jest też wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącą w kraju niezależną grupę nadawczą i dostawcę informacji, a także jedną z największych amerykańskich inwestycji w Polsce" - podano w komunikacie. Dodano, że przez wiele lat obecny polski rząd uderzał w TVN w arbitralny i dyskryminujący sposób i robił to "w ramach szerszej rozprawy z niezależnymi mediami".
Jak poinformowano, Discovery nadal dąży do pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, ale jeśli to się nie powiedzie, zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. 3 traktatu i dochodzić pełnego odszkodowania za naruszenia przez Polskę jego praw.
"Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji w Polsce, broniąc interesu publicznego w niezależnych mediach i prawa do wolności słowa" - stwierdził Jean-Briac Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International. Dodał, że spółka będzie "agresywnie broniła swoich praw".
Jak podkreślono, postępowanie Polski wobec Discovery narusza wiele zobowiązań wynikających z traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, który podpisano 21 marca 1990 roku.
Przyjęte w środę przez Sejm przepisy nowelizacji ustawy medialnej przewidują, że Discovery, aby nadal mogło mieć koncesje na nadawanie, musiałoby zbyć 51 proc. udziałów w TVN polskiemu podmiotowi lub spółce z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
(MNIE, 12.08.2021)