Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 14, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google ukarane we Francji, koncern walczy o uchylenie rekordowej grzywny

System operacyjny Google znajduje się w blisko 80 proc. smartfonów (fot. Unsplash.com/Solen Feyissa)

Alphabet, firma właścicielska koncernu Google, będzie dążyć do uchylenia rekordowej grzywny w wysokości 4,34 mld euro nałożonej w 2018 roku przez Komisję Europejską. Początek mającej trwać pięć dni rozprawy - 27 września. Natomiast francuski urząd ds. konkurencji właśnie ukarał Google grzywną w wysokości 500 mln euro.

Kara jest motywowana brakiem negocjacji "w dobrej wierze" z wydawcami prasy w sprawie wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych należnego im za reprodukcję ich treści w wyszukiwarce. Urząd nakazał również firmie Google "przedstawić ofertę wynagrodzenia za bieżące wykorzystanie ich chronionych treści" wydawcom i agencjom informacyjnym, pod groźbą "kary grzywny do 900 tys. euro za każdy dzień zwłoki". Kara może wynieść co najmniej 300 tys. euro - podaje agencja AFP.

Amerykański koncern zamierza natomiast walczyć o uchylenie kilkakrotnie większej kary. Trzy lata temu Komisja Europejska stwierdziła, że Google używał swojego popularnego mobilnego systemu operacyjnego Android do zdominowania rywali. Za początek tego rodzaju praktyk uznano rok 2011. Android znajduje się w blisko 80 proc. smartfonów. Trybunał Sprawiedliwości UE jeszcze nie potwierdził terminu rozprawy.

(MAC, 14.07.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.