Dział: INTERNET

Dodano: Maj 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UODO chce wyjaśnień od Facebooka ws. wycieku danych polskich użytkowników

Prezes UODO chce wyjaśnienia przyczyn wycieku danych polskich użytkowników Facebooka (fot. Árpád Czapp/Unsplash.com)

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wystąpił z pismem do władz Facebooka Poland w sprawie wycieku danych osobowych polskich użytkowników z początku kwietnia 2021 roku.

Na początku kwietnia dane osobowe około pół miliarda użytkowników Facebooka, w tym ich numery telefonów, zostały opublikowane na stronie internetowej wykorzystywanej przez hakerów. W wycieku znalazły się informacje o 2,6 mln Polaków.

W liście do Facebook Poland prezes UODO Jan Nowak poprosił o wyjaśnienie przyczyn wycieku danych oraz ocenę jego skutków. Jednocześnie zaapelował o podjęcie działań, które ograniczą ryzyko wykorzystania danych osobowych w postaci usługi umożliwiającej wszystkim polskim użytkownikom sprawdzenie, czy wyciek ich dotyczy.

Zdaniem prezesa UODO udostępnione przez hakerów dane mogą być wykorzystywane nie tylko do rozsyłania spamu czy nieuczciwego prowadzenia telemarketingu, lecz także w celach przestępczych.

(BAE, 07.05.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.