Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 07, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wyciekły dane 2,6 mln polskich użytkowników Facebooka

Dane dostępne są na jednym z forów hakerskich. Łącznie w pliku, który waży ponad 400 MB, znajduje się 2 669 381 rekordów (fot. Arget/Unsplash.com)

Dane osobowe około pół miliarda użytkowników Facebooka, w tym ich numery telefonów, zostały opublikowane na stronie internetowej wykorzystywanej przez hakerów. W wycieku znalazły się informacje o 2,6 mln Polaków. 

Wykradziono dane 533 mln użytkowników ze 106 krajów. Najwięcej, bo 32 mln, należy do Amerykanów, 11 mln do Brytyjczyków, a nieco ponad 2,6 mln wpisów to dane osób z Polski. Rzecznik Facebooka przekazał amerykańskiemu "Business Insiderowi", że dane trafiły w ręce hakerów za sprawą luki, którą firma załatała w 2019 roku.

Łupem cyberprzestępców padła ogromna baza danych, zawierająca imiona i nazwiska, indywidualne ID przypisywane przez Facebook każdemu użytkownikowi, daty urodzenia, płeć, stan cywilny, zawód, informacje o lokalizacji, a niekiedy także adresy e-mail i numery telefonów. Nie ma w niej natomiast ani haseł, ani prywatnych wiadomości. Zdaniem serwisu Niebezpiecznik.pl wyciek jest spory, ale dane, które się w nim znajdują, nie są wybitnie “wrażliwe”. “Mimo to ta baza stanie się jedną z większych polskich »książek telefonicznych« i świetnie uzupełni bazę ponad 2 milionów Polaków, która 3 lata temu wyciekła z Morele” (serwisu sklepu internetowego przyp. red.) - napisała redakcja Niebezpiecznika.

Z wykradzionych przez hakerów danych 2,6 mln Polaków wynika, że ponad 80 tys. osób jest z Warszawy, 323 tys. oznaczyły, że są w związku małżeńskim, a prawie 16 tys. jako zawód ma wpisane “SZLACHTA NIE PRACUJE”.

Dane dostępne są na jednym z forów hakerskich. Łącznie w pliku, który waży ponad 400 MB, znajduje się 2 669 381 rekordów. Mogą zostać wykorzystane przez przestępców do podszywania się pod inne osoby, wyłudzania danych dostępowych do innych kont lub spamu/telemarketingu. 

Serwis haveibeenpwned.com udostępnia możliwość sprawdzenia, czy w wycieku znalazły się nasze dane. Aby to zrobić, należy wpisać swój numer telefonu w formacie +48XXXYYYZZZ.

(BAE, 07.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.