Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wyciek danych ponad 20 tys. mundurowych

Z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wyciekły dane wrażliwe (fot. Unsplash.com/Jefferson Santos)

Pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) udostępnił publicznie plik z danymi osobowymi ponad 20 tys. funkcjonariuszy służb publicznych, w tym Policji i Służby Ochrony Państwa.

Wyciek danych został wykryty w serwisie ArcGIS, wykorzystywanym do wizualizacji danych. Jak podał serwis Niebezpiecznik.pl, plik z danymi osobowymi funkcjonariuszy i innych osób ze służb udostępnił pracownik RCB. Poza imieniem i nazwiskiem znalazły się tam również numery telefonów komórkowych, adres jednostki i numer PESEL. Rekordy w bazie danych powstały od 12 do 20 kwietnia br., co pozwala przypuszczać, że ujęte w niej osoby to chętni ze służb mundurowych na zapisy na szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Po interwencji serwisu branżowego plik z danymi wrażliwymi został usunięty, a RCB zapowiedziało wszczęcie "wewnętrznej procedury wyjaśniającej". O sprawie zostanie poinformowany również szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

(PTD, 21.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.