Temat: na weekend

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 05, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlen już w Polska Press

- Obajtek mówił, że zostawi dziennikarzy w spokoju, trzymam go za słowo - podkreśla Bartosz Węglarczyk (fot. Piotr Molecki/East News)

PKN Orlen 1 marca formalnie przejął Polska Press Grupę, a ze stanowiska prezeski zarządu zrezygnowała Dorota Stanek. - Będą działać szybko i zdecydowanie. Jak ludzie będą się stawiali, polecą głowy. Obajtek nie ma do tego ludzi, ale znajdzie od Rydzyka czy z Telewizji Republika - ocenia Seweryn Blumsztajn.

"1 marca 2021 roku została podpisana umowa kupna spółki Polska Press przez PKN Orlen. Oznacza to, że spółka PKN Orlen jest formalnym właścicielem Polska Press, która wchodzi obecnie w skład Grupy Kapitałowej Orlen" - napisano w opublikowanym we wtorek komunikacie prasowym.

Ze stanowiska prezeski zarządu wydawnictwa zrezygnowała Dorota Stanek (zajmowała je od 2004 roku). Zarząd pozostaje trzyosobowy: to wiceprezes Dariusz Świąder oraz Magdalena Chudzikiewicz i Paweł Fąfara. Wydawnictwo nie informuje, czy zmiany zaszły także w radzie nadzorczej spółki.

Stanek w podziękowaniach dla pracowników napisała, że będzie kibicować firmie "pozostając już poza branżą medialną". Odchodzi też z Izby Wydawców Prasy, w której sprawowała funkcję wiceprezeski.

Naczelny jednego z dzienników Polska Press przyznaje, że rezygnacja prezeski była zaskoczeniem. - Mieliśmy w trybie pilnym spotkanie z kierownictwem. Powiedziała, że czuje się zmęczona, że czas na młodszych menedżerów, którzy podążają za światowymi trendami. Zapewniła, że jej odejście nie ma związku z przejęciem, a Orlen zapewnił ją, że firma będzie dokapitalizowana, że nie będzie wpływał na redakcje. I że mamy nie słuchać tego, co pojawia się w przestrzeni medialnej, bo to konkurencji zależy, żeby nas osłabiać – mówi. Z Dorotą Stanek nie udało nam się skontaktować.

Orlen wejdzie na ostro?

Jak mówi "Press" naczelny jednej z gazet, na razie nie wiadomo nic o kolejnych zmianach. - Słyszałem, że to przejęcie nie będzie robione na ostro, że wiadomy polityk zdecydował, że Orlen ma to potraktować spokojnie, biznesowo. Choć to tylko słowa. Nie mamy bladego pojęcia, co zrobią. Prezesi oddziałów, z tego co wiem, też niewiele więcej wiedzą – dodaje.

Press

fot. Piotr Molecki/East News

- Mogę mieć nadzieję, że Orlen pozwoli spokojnie pracować dziennikarzom – podkreśla w rozmowie z "Press" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu. - Obajtek mówił "Wprost", że zostawi dziennikarzy w spokoju, trzymam go za słowo. Nigdy w Polsce nie było wcześniej takiej sytuacji, nie mam pojęcia, co się wydarzy, nie wiem, co siedzi w głowach polityków. A o losie dziennikarzy Polska Press decyduje obecnie partia polityczna – zaznacza Węglarczyk.

Podobnych nadziei nie ma prezes Towarzystwa Dziennikarskiego. - Po co by mieli przejmować, żeby tego nie zarzynać? - pyta Seweryn Blumsztajn. - Sporo zależy od oporu w tych mediach, ale myślę, że będą działać szybko i zdecydowanie. Jak ludzie będą się stawiali, polecą głowy. Obajtek nie ma do tego ludzi, ale zaraz sobie znajdzie z mediów Rydzyka czy z Telewizji Republika. Nie jestem optymistą: nie po to przejmowali, żeby nic nie robić – podkreśla Blumsztajn.

W grudniu Orlen poinformował, że przejmuje wydawnictwo Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group. Na transakcję zgodę wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

RPO chce uchylenia decyzji UOKiK

W piątek rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa UOKiK. RPO argumentuje, że nie zbadał on, czy efektem nie będzie ograniczenie wolności prasy. „UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta” – zwraca uwagę RPO. 

Bodnar podkreśla, że media kontrolowane przez władzę nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji, przedstawiają obraz „jednostronny, korzystny dla aktualnie rządzącej większości”. 

Polska Press posiada 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych, a także serwisy internetowe. Jak wynika z danych Mediapanelu, w styczniu serwis Naszemiasto.pl obejmujący witryny kilkudziesięciu miast i regionów odwiedziło 8,37 mln użytkowników. Serwisy dzienników Polska Press były najczęściej odwiedzanymi stronami w wybranych regionach: Dziennikzachodni.pl miał w styczniu 3,77 mln użytkowników, Expressilustrowany.pl – 3,35 mln, Pomorska.pl – 3,32 mln, a Gazetawroclawska.pl – 3,06 mln.

"Gazeta Pomorska" była najlepiej sprzedającym się dziennikiem regionalnym w 2020 roku (21 900 egz., spadek o 13,81 proc. w porównaniu z 2019 rokiem). Na kolejnych miejscach były: "Dziennik Zachodni" z 16 241 egz. (spadek o 18,77 proc.), "Głos Wielkopolski" z 15 074 egz. (spadek o 17,44 proc.), "Express Ilustrowany" z 11 024 egz. (spadek o 22,71 proc.) i "Głos - Dziennik Pomorza" z 10 238 egz. (spadek o 19,12 proc.). 

(JSX, PTD, 05.03.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Kto nie chce opłaty reprograficznej
Opozycja znów chce likwidacji art. 212 Kodeksu karnego
Amazon już w Polsce, ale startuje po cichu
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.