Dział: PRASA

Dodano: Luty 22, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat sprzeciwia się nowej opłacie medialnej

W piątek Senat przyjął uchwałę "w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce" (fot. Piotr Molecki/East News)

Senatorowie wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec prac nad nową opłatą medialną, prowadzącą w ich ocenie do ograniczania wolności i praw obywatelskich oraz do likwidacji niezależnych mediów.

W piątek Senat przyjął uchwałę (51 głosów za, 45 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu) "w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce". Zdaniem senatorów planowana przez rząd nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych, zarówno lokalnych, jak i regionalnych, których finansową podstawę funkcjonowania stanowią dochody reklamowe. Jednocześnie wzmocni ona uprzywilejowaną pozycję mediów państwowych, wspieranych środkami z budżetu państwa.

"Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczną część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększanie dystansu do rodziny państw demokratycznych" - czytamy w uchwale.

Uchwała odwołuje się do przeszłości, w której - jak czytamy - Polacy wielokrotnie zmuszeni byli organizować alternatywny obieg informacji, a jednym z ważnych postulatów sierpniowych było zniesienie cenzury. Senatorowie zwrócili uwagę, że pojęcie wolności jest w naszym kraju jednoznacznie utożsamiane z prawem do wolności słowa. Przestrzegli, że „niestety obecnie Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władzę prawie do informacji".

Także w piątek zebrało się kierownictwo polityczne Prawa i Sprawiedliwości, które miało m.in. omawiać dalsze kroki w sprawie podatku od reklam. Jednak szefowie partii rządzącej nie udzielili po spotkaniu komentarza mediom, nie wydali również oświadczenia.

Kiedy w siedzibie PiS obradowało kierownictwo partii Jarosława Kaczyńskiego, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin kontynuował własne konsultacje w sprawie proponowanej przez rząd daniny. Spotkał się z przedstawicielami inicjatywy Startup Poland, Związkiem Cyfrowa Polska, IAA Polska, IAB Polska, Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR oraz Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych.

We wtorek minął termin zgłaszania uwag do projektu ustawy dot. opodatkowania mediów. Wpłynęło ich ponad sto. 

(BAE, 22.02.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.